Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Wiecie o co chodzi?
Miałem rozszerzoną partycje (100gb) zawierającą
8gb SWAP , 20gb /root, 71gb /home.

Niestety robiłem wg. Poradnika który wpisał te wartości, m.in 20gb na system i aplikacje (dir /), co okazało się za mało,
.. już w 2 dniu (°° .

Więc jeszcze raz odpaliłem live Linux z USB i programem podobnym do GParted zrobiłem:
1. zmiana rozmiaru partycji /home z 71gb na 50gb i jej przesunięcie w prawo (aby zrobić miejsce root),
2. Zmiana rozmiaru partycji SWAP z 8gb na 4gb,
3. Zwiększenie rozmiaru /root z 20gb na to co zostało (unallocated) czyli ok 50gb.

Wszystko to trwało dłuuugo.. ale się nie udało...

Na zdjęciu efekt, dodam że dysk ma 465gb.

Jak usunąć te prawie 2tb kosmicznego miejsca?

#linux #archlinux #manjaro
Pegyv - Wiecie o co chodzi?
Miałem rozszerzoną partycje (100gb) zawierającą 
8gb SWAP...

źródło: comment_1638217955e0izPWUbFOmj82kuVRsmux.jpg

Pobierz
  • 24
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zajeli-wszystkie-loginy: zaskoczeniem dla mnie jest to skąd to się wzięło, dysk ma tylko 465gb, a tu jakieś 2TB. Stało się to po operacjach w zarządzaniu partycjami.

To jest jakaś fałszywa przestrzeń
Poradnika który wpisał te wartości, m.in 20gb na system i aplikacje, co okazało się za mało już w 2 dniu


@Pegyv: Oczywiście że za mało. Już było za mało w czasach LO i podobnych kobył... 15 lat temu. Zainstalujesz, ale nie da się używać. Teraz doszły snapy, elektrony i flatpaki, co żrą dysk jak Polacy kanapki z łososiem. Ja daję NIE MNIEJ niż 80 GB na / i 80 GB na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pegyv: Oczywiście że za mało. Już było za mało w czasach LO i podobnych kobył... 15 lat temu. Zainstalujesz, ale nie da się używać.


@walenty-merkel: no ja tam nie chciałem mieć niewiadomo czego. Na pierwszej partycji mam windowsa 10, a na tej ostatnie 100gb chciałem linuxa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pegyv: Nie znam się na swapach, jak większość linuksiarzy od kilku lat nie mam swapa (partycji).


@walenty-merkel: znaczy SWAP to taka partycja którą tu po prostu zmniejszyłem, gdyż nie jest mi potrzebna 8gb
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zajeli-wszystkie-loginy: jednak mam tego windowsa 10 na pierwszej partycji, i po prostu zainstalowałem go tak gdzie był.

Czy mógłbyś mi powiedzieć czy jest coś co źle zrobiłem, dążąc do zmiany pojemności partycji na system? Czy jakbyś chciał również zmienić stosunek pojemności tych partycji to robiłbyś tak jak ja (chodzi mi o te 3 punkty w poście), czy może inaczej?

Bo nie wiem dlaczego takie coś się stało, i niechciałbm aby mi