Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że dzisiaj złożę wniosek do CEIDG, jutro polecę z nim do urzędu gminy i od razu potem do US wybrać formę opodatkowania(stawka liniowa), a następnie do ZUS zgłosić się do ubezpieczenia.

1. W jakim terminie najprawdopodobniej dostanę swój numer NIP i REGON?

2. Kiedy będę musiał zapłacić pierwszą składkę ZUS(chyba na początku grudnia)?

3. Czy gdyby coś się w trakcie posypało i gdybym przed grudniem zawiesił działalność, to będę musiał zapłacić jakikolwiek ZUS?

4. Jeśli nic w tym roku nie zarobiłem, to do 3000zł mogę zarobić bez odprowadzania podatku 19%? Więc jeśli firmę(nie daj buk) DG będę prowadził jedynie przez ten niecały miesiąc i nie zarobię przez ten czas 3000zł to nie poniosę żadnych kosztów?

#pytanie #pytaniedoeksperta #firma #dzialalnosc #podatki #zus #urzadskarbowy
  • 7
@evolucja:

1. regon 2/3 tygodnie, zależy od urzędu statystycznego.

2. Zależy kiedy założysz, jak jutro, to płacisz za cały obecny miesiąc, czyli w grudniu.

3. Zapłacisz za miesiąc w którym prowadziłeś, prowadziłeś 2 dni, zapłacisz za miesiąc, prowadziłeś w listopadzie i jeden dzień w grudniu, zapłacisz dwa ZUSy.

4. masz kwotę wolną od podatku, jeżeli w picie się zmieścisz to luz. Poza tym to żaden problem wbić sobie jakiś "domowy" zakup
@gesuil: @evolucja:

1. Ja na REGON czekałem... dzień (zakładałem działalność w tym roku).

2. Pierwszą składkę ZUS zapłacisz za pierwszy miesiąc, w którym działasz. Więc jeśli od listopada, to płacisz w grudniu za listopad.

4. Jeśli rozliczasz się podatkiem liniowym (czyli 19%) to nie ma kwoty wolnej od podatku. Weź sobie skalę podatkową.
@AleFermat: Ja czekałem miesiąc ;) Więc widocznie albo nastąpiły pozytywne zmiany, albo do dobrego GUSu się załapałeś.

Co do drugiego, kto się #!$%@? zakładając firmę rozlicza liniowym? ;) Nikt, bo to nieopłacalne. (albo ktoś, kto ma problem z kalkulatorem). Liniowy tylko jak się kosi mamonę.
@gesuil: @AleFermat: dzięki. ZUS jest jasny.

Co do formy opodatkowania, z przywilejów skali tzn. ulg podatkowych nie będę korzystał, bo z tego co widzę na żadne się nie załapuję. A uznałem, że podatek liniowy będzie prostszy do ogarnięcia w początkowej fazie prowadzenia DG.

Rozumiem, że moja pytania są banalne, ale każdy w tej fazie chyba miał podobne dylematy. A nie na wszystko jest odpowiedź w internetach, przynajmniej ja nie umiałem
@evolucja: No nie rób sobie jaj z liniowym... ;o tu w ogóle nie ma nic do ogarniania... To się niczym nie różni, tylko progiem, którego należy nie przekraczać a i tak go nie przekroczysz, skoro nawet ja zatrudniając 4 osoby nigdy jeszcze nie miałem nic do zapłacenia z tytułu podatku dochodowego... A na zarobki nie narzekam. Sprawa jest prosta, masz zamiar mieć milionowe obroty to bierz liniowy, w każdym innym wypadku
@evolucja: Po co Ci liniowa forma opodatkowania? Jeśli nie planujesz zarabiać więcej niż 100 k rocznie to lepiej wybrać progresywną skalę i płącić 18% i jeszcze sobie wrzucać koszty. Serio, wierz mi stary.