Wpis z mikrobloga

Hej,
Chciałbym wejść trochę w giełdę akcji/kryptowalut. Założyłem konto na #coinbase, gdzie wpłaciłem około 70zł a konto na #etoro jest w trakcie weryfikacji. Mam zamiar inwestować raczej małe kwoty, bardziej będę traktował to jako miejsce do oszczędności + odrobina zabawy podobnej do hazardu. Czy muszę się rozliczać jakoś z tego ze skarbówką? W jakich przypadkach muszę? Czy lepiej byłoby zacząć od giełdy np. na ING?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc ()

#etoro #gielda #coinbase #kryptowaluty
  • 18
  • Odpowiedz
@ovskyy5: edukacja edukacja i jeszcze raz edukacja.
Na razie graj za kwoty których utrata 100% Cię nie zaboli.
Ucz się mechanizmów,wyszukiwania informacji i ruchów na rynku.
Obecnie czasy mamy jakie mamy ale idzie się tego nauczyć.
Powodzenia i pamiętaj - graj odwrotnie do Wypoku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ovskyy5 ze skarbówką musisz się zawsze rozliczyć że swojego dochodu obojętnie skąd by on nie był. W przypadku krypto rozliczasz tylko dochód z wymienionych krypto na złotówki/dolary/euro itp. np kupiłeś BTC za 70zl kurs poszedł w górę i sprzedałeś za 100zl. Zarobiłeś 30zl od tego oddajesz Morawieckiemu 19% na osobnym picie podobnie jak w akcjach. Poki obracasz tylko krypto-krypto w tym stable coiny nic nikomu nie płacisz.
  • Odpowiedz
skarbówką musisz się zawsze rozliczyć że swojego dochodu


@whitef84: Koszty też trzeba zgłosić. Jak kupiłeś w tym roku np. krypto za 50k a nic nie sprzedałeś to i tak na picie za ten rok będziesz musiał wpisać, ze miałeś 50k kosztów. Oczywiście na potwierdzenie kosztów musisz mieć dowody, np. przelewy z banków, przelewy na giełdy itp
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Pietrek96 Dlatego na razie przewiduje dokładać 100-150zl miesięcznie jak będę bardziej wiedział z czym się to je.

@whitef84 w momencie, kiedy mam je dalej na coinbase czy tylko wtedy, jak je już wypłacę na konto bankowe? jak nakupuję 30 shitcoinow i dajmy na to, że wyjdę jakimś cudem na plus to z każdego osobno muszę się rozliczyć?
  • Odpowiedz
@ovskyy5 rozliczasz się z tego co wymieniłeś na "prawdziwe" pieniądze, i nie każde osobno tylko sumę wszystkich dochodów z danego roku kalendarzowego jeżeli jest tego dużo i na różnych procentach to przychód, dochód i koszty sam musisz sobie policzyć.
  • Odpowiedz
bardziej będę traktował to jako miejsce do oszczędności + odrobina zabawy podobnej do hazardu


@ovskyy5: pomysł ze będziesz traktował krypto jako miejsce do oszczędności jest absolutnie bez sensu. To jest praktycznie czysta spekulacja i hazard ew przy jak ktoś jest bardzo ufny to powiedzmy ze inwestycja wysokiego ryzyka.
  • Odpowiedz
Dlaczego uważasz, że kryptowaluty to czysta spekulacja? Które konkretnie produkty z rynku krypto uważasz za spekulacje?


@Wojciech_Skupien Dlatego że w top 20 (a tydzień temu w top 10) masz Doge i Shib to dobrze pokazuje czym jest rynek krypto. Z tego powodu większość tokenów to spekuła a reszta to wysokie ryzyko.

To trzeba podkreślać skoro ludzie pisza o traktowaniu krypto jako sposobu na oszczędzanie.
  • Odpowiedz
@banciur: DOGE i SHIB to po prostu instrumenty dla hazardzistów, ale uogólnianie że krypto jest czystą spekulacją jest jak #!$%@? boomerów lat 90 na temat internetu.

Akumulacja małych środków w krypto które są przyszłościowymi projektami jest zajebistym pomysłem
  • Odpowiedz
nic nie sprzedałeś to i tak na picie za ten rok będziesz musiał wpisać, ze miałeś 50k kosztów.


@LazyInitializationException: a jeśli na koniec roku kupię krypto za cały roczny dochód z krypto, to nic nie wpisuję? Nie miałbym ani zysku ani straty - po prostu równe 0.
  • Odpowiedz