Wpis z mikrobloga

Mirki,
Pytanie od zielonki i jeszcze kobiety więc nie wysmiewajcie;)
Taka hipotetyczna sytuacja:
Składam wniosek na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych aby dom mógł większy niż w WZ, co oznacza że będzie bliżej lasu niż przewidują przepisy.
Do wniosku załączona jest ekspertyza wraz z planem domu.
Otrzymuje zgodę na to odstępstwo.
Czy składając wniosek na budowę domu projekt domu musi być taki jak w ekspertyzie czy może być mniejszy? Bo większy to wiadomo że nie.

Ogollnie chodzi mi o to na ile projekt domu z wniosku od odstępstwo jest wiążący a na ile budujący może jeszcze go zmienić np. Zmniejszyć wymiar lub zrezygnować z piętrowego na rzecz parteru.
#budowadomu #prawobudowlane #architektura
  • 12
odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych aby dom mógł większy niż w WZ


@krotka_pilka: Nie ma czegoś takiego. Parametry z WZ mają być spełnione.

będzie bliżej lasu niż przewidują przepisy.


@krotka_pilka: Nie będzie. To nie podlega odstępstwom.
@krotka_pilka:

"Kiedy odstępstwo nie jest dopuszczalne

Odstępstwo od przepisów nie może powodować:

zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia"


Odległość od lasu to przepisy przeciwpożarowe.

Ale próbuj. Jeżeli będziesz występować to będę bardzo wdzięczny (no browara postawię nawet :P) jak się potem podzielisz co Ci odpowiedziano.
@gobi12: dzięki;)
To wyżej też widziałam. Ale w ekspertyzie zallaczanej do wniosku będzie opinia rzeczoznawcy ds zabezpieczeń przeciwpożarowych, że przybliżenie do lasu po spełnieniu warunków x (odpowiednie materiały itp) nie stanowi zagrożenia.

W każdym razie to nie jest odpowiedź na pytanie. To czy dostanę zgodę czy nie to juz moje ryzyko:)
Szukam jednak odpowiedź na pytanie na ile projekt jest wiążący. Jak znasz odpowiedź to może postawie piwo;)

NBo na razie
@krotka_pilka nie ma odstępstwa od ustaleń decyzji o warunkach zabudowy lub planu miejscowego. Jeżeli chcesz zbudować dom większy niż w WZ to tylko poprzez zmianę warunków zabudowy. Co do odstępstwa od przepisów p.poz. w tym odległość "od lasu" to wydaje ja organ arch-bud po otrzymaniu upoważnienia od ministra. Do wniosku musi być załączona ekspertyza rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń p.poz zatwierdzona przez komendanta woj. straży pożarnej w zakresie rozwiązań zamiennych -art. 9 ust. 2
@kris_me: w WZ nie mam wskazanej wielkosci domu. WZ odsyłała do rozporządzenia infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Jeśli WZ odsyła do rozporzadzen to mozna wnioskować odstępstwo czy nie?
@kris_me: Masz oczywiście rację. Co do tego co pisałem @krotka_pilka: że nie podlega odstępstwom to mówiłem o praktyce - do mnie dochodzą od inwestorów takie informacje, że od czasu (ze 2 lata już będzie) zmiany przepisów rozporządzenia dotyczących odległości od lasu Minister nie za bardzo wydaje to upoważnienie. Sam nie próbowałem.
Nie będzie. To nie podlega odstępstwom.


@gobi12: może być bliżej lasu, ale będą musiały być zastosowane odpowiednie rozwiązania techniczne np. ścianki p.poż., odpowiednia izolacja ściany sąsiadującej z lasem, itd. Ja sobie odpuściłem i zostawiłem te 12m od lasu.
melduje, że dostałam odstępstwo:)


@krotka_pilka: Super :)

Rozumiem, że wnioskowałeś do Ministra Infrastruktury za pośrednictwem Starosty?
Dali Ci jakieś specjalne warunki - montaż stałych urządzeń gaśniczych czy coś?