Wpis z mikrobloga

Kto ma pierwszeństwo w takim przypadku? Jak powinien zachować się rower przy wjeżdżaniu na ścieżkę rowerową?
Fioletowy samochód powinien przepuścić wszystkich znajdujących się na ścieżce rowerowej i przejściu na pieszych, ale roweru przecież jeszcze na ścieżce nie ma, zarówno samochód jak i rower dopiero tam dojeżdżają i spotykają się w momencie, w którym rowerzysta przejechał przez zebrę i będąc już na ścieżce zamierza skręcić w lewo.
Na skrzyżowaniu nie ma świateł. Samochody z bocznej uliczki nie mogą skręcić w lewo.

Co powinien zrobić rower?
1. Skręcić w lewo przed fioletowym (po upewnieniu się że fioletowy go widzi)
2. Przepuścić fioletowego stając rowerem na środku ścieżki rowerowej i wbić się przed następnym pojazdem (w końcu już jest na ścieżce)
3. Przepuścić fioletowego i ewentualne następne samochody stojąc przed przejściem dla pieszych (chyba niewykonalne, w momencie dojazdu do przejścia samochód jest jeszcze daleko i rowerzysta nie widzi, że zbliża się z chęcią skrętu)
4. Przepuścić fioletowego i ewentualne następne samochody stojąc na ścieżce rowerowej po przejechaniu przez przejście dla pieszych
5. Skręcić w prawo, zmienić kierunek jazdy poza jezdnią, a potem normalnie wjechać na przejście

Odpowiedź 3 brzmi rozsądnie, choć wprowadza zamęt, bo przecież samochody nie mogą tu skręcić w lewo, a rowerzysta nie ma szans dostrzec zbliżającego się z chęcią skrętu auta. Więc jeśli jest poprawna, to jak ma ją wykonać?
Odpowiedź 5 w ankiecie brzmi dla mnie trochę kuriozalnie, ale na pewno pozwoli rowerzyście znaleźć się w miejscu w którym chce szybciej niż w przypadku odpowiedzi 3 i 4.

#ruchdrogowy #prawojazdy #przepisydrogowe
damiinho - Kto ma pierwszeństwo w takim przypadku? Jak powinien zachować się rower pr...

źródło: comment_1637756385fsN8cCyIch7WnhqphM1LKP.jpg

Pobierz

Co powinien zrobić rower? (rozwinięcie odpowiedzi z ankiety we wpisie)

  • Skręcić w lewo przed fioletowym 20.0% (13)
  • Puścić fioletowego, wbić przed następnym 13.8% (9)
  • Puścić fioletowego i następne (przed przejściem) 15.4% (10)
  • Puścić fioletowego i następne (na ścieżce) 15.4% (10)
  • Skręcić w prawo 35.4% (23)

Oddanych głosów: 65

  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

5) może i absurdalne, ale ja bym właśnie tak zrobił. Skręcił w prawo, zawrócił na ścieżce i wjechał na przejście zgodnie z przepisami. Może powoduje to wydłużenie trasy, ale zapewnia uniknięcie właśnie takich problemów ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@damiinho: Normalnie to pewnie zrobiłbym 1, w końcu samochód, który będzie skręcał i tak zwraca uwagę na przejście dla pieszych, ale prawidłowo to chyba powinno być 5, czyli zjeżdżasz w prawo i dopiero zmieniasz kierunek na lewo.
  • Odpowiedz
@damiinho: ja bym stanął przed/za przejściem tak jakbym skręcał w lewo i przepuścił to auto i pojechał dalej ścieżką, bo wbrew powszechnej opinii rowerzyście korona z głowy nie spadnie jak czasem ustąpi samochodowi ( ͡° ͜ʖ ͡°) tym bardziej że w tej sytuacji kierowca może nie wiedzieć czy rowerzysta chce skręcić w ścieżke czy na droge
  • Odpowiedz
@damiinho: Jeszcze mogłeś dołożyć do tego innego rowerzystę jadącego ścieżką i co wtedy? Dużo widziałeś skrzyżowań o takim kształcie gdzie fioletowy jedzie drogą podporządkowaną a rowerzysta drogą z pierwszeństwem? Gdybym znał tą drogę to po prostu bym zwolnił tak, żeby sobie powoli jechać i nie musieć się zatrzymywać i skręcił bezpośrednio na ścieżkę, w momencie gdy nic by nie jechało. Zakładam, że to jest droga o nie dużym natężeniu ruchu,
  • Odpowiedz
Jeżeli potraktujemy ścieżkę jako część skrzyżowania to rowerzysta skręca w lewo:
Art. 25. [Skrzyżowanie] 1.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

IMO zarówno 3) jak i 4) są poprawnymi zachowaniami

Natomiast jeżeli potraktujemy śćieżkę jako osobną drogą która nie jest przedłużeniem drogi
  • Odpowiedz
@bruuh: Rowerzysta na drogę nie skręci, bo ta droga z góry na dół jest jednokierunkowa. Drugi kierunek jest za pasem zieleni, nie można się na niego dostać z tej bocznej uliczki.
  • Odpowiedz
@damiinho: no w tym konkretnym przypadku może i tak ale takich skrzyżowań gdzie droga jest dwukierunkowa są tysiące więc musi być jakieś uniwersalne rozwiązanie ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@pp53: W przypadku 4 kiedy jest już na ścieżce nie powinien mieć pierwszeństwa przed autem? Właściwie zatrzymując się staje się pieszym na przejściu i tym bardziej ma pierwszeństwo przed autem. W sumie wtedy może powinien zsiąść z roweru całkiem i przeprowadzić go przejściem w lewo?
  • Odpowiedz
@damiinho: to ja już nie wiem. Poruszanie się rowerem po Polskich miastach nie jest dogodne a infrastruktura wygląda tak, że zdawałoby się, że nie ma żadnego zgodnego z przepisami sposobu na jej przejechanie.
  • Odpowiedz
@bruuh: Rowerzysta na drogę nie skręci, bo ta droga z góry na dół jest jednokierunkowa.


@damiinho: nie jest. Jednokierunkowa jest jezdnia, a nie DDR, który też jest częścią drogi.
Rowerzysta wykonuje tutaj normalny skręt w lewo, więc stosuje się do przepisów o skręcaniu w lewo.
A znając życie to pewnie jeszcze wyjeżdża z podporządkowanej
  • Odpowiedz
@damiinho: Napisałem długi komentarz w którym odpowiedziałem jakie mam wątpliwości dotyczące 4) i jak ja bym pojechał, niestety po dodaniu widziałem go dwukrotnie, usunąłem jedną z kopii a teraz się okazuje, że była tylko jedna... Nie chce mi się tego znowu pisać więc napiszę zwięźle: jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie, to zależy.
  • Odpowiedz