Wpis z mikrobloga

#dzialalnoscgospodarcza #programista15k

Startuje z działalnością w styczniu i złapałem klienta na usługę w grudniu. Czy mogę wystawić mu fakturę od pierwszego dnia istnienia działalności w styczniu a samą usługę wykonać już w grudniu? US pyta o takie rzeczy? Bo wiadomo że papier przyjmie wszystko, ale co z ewentualnymi kontrolami? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 14
@szmichal: faktura ma dwie daty:
- data wykonania usługi - liczy się do kpir oraz podatku dochodowego
- data wystawienia faktury - liczy się do VAT

Jakbyś wystawił pod koniec stycznia za dwa miesiące z datą usługi 2022-01-31 to by było ok.

Ale kto to sprawdzi, musiałbyś mieć dużego pecha.
@Djelon: brzmi jak shady business bo klient musiałby kłamać, a ja go o to poprosić (napisałem, że FV będę mógł wystawić dopiero w styczniu, odpisał że OK). Planowałem to ogarnąć, że wystawiam fakturę po starcie działalności i po prostu napisać ogólnie "konsultacja informatyczna 1x XXXX zł)
@szmichal: Na fakturze masz pozycję ‚data świadczenia usługi’ i to nie jest to samo co data jej wystawienia. Jeżeli usługę wykonujesz w grudniu to klient może chcieć, żeby na FV w tym polu był data grudniowa. A takiej faktury nie powinieneś wystawiać, skoro działalność jest od stycznia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szmichal: masz jeszcze takie coś jak działalność nierejestrowana, więc absolutnie nie będzie problemu jeśli na początku stycznia wystawisz fakturę za grudzień, tylko datę sprzedaży daje styczniową żeby nie komplikować podatku dochodowego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@szmichal: mowie o tym żeby pracę wykonane w grudniu i styczniu traktować jako niepodzielną całość, jakiś etap. Dopiero po jego zakończeniu wystawiasz fakturę. Tylko uzgodnić z klientem że mi to odpowiada bo może będzie wymagał faktury w grudniu żeby sobie koszty zrobić w dużym roku
@zibizz1: okej, czyli jeśli umowie się z klientem, że prace będą trwały do stycznia to jeśli wystawie fakturę A pracę wykonaną w okresie od grudnia do stycznia to w świetle prawa wszystko jest ok? Mogę gdzieś o tym doczytać o czym piszesz?