Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Chciałabym zapytać o kilka pilnych technicznych kwestii (z anonimowych, chwilowo nie mam dostępu do konta):

1. Jakie rzeczy powinnam na szybko sprawdzić w nowo zakupionym Macbooku, żeby upewnić się, że nie muszę go oddawać? Jakieś dead pixele, uszkodzenia fizyczne, coś w systemie?

2. Czy kilkunastoznakowe hasło i włączenie szyfrowania FileVault wystarczy do zabezpieczenia treści na laptopie w podobnym stopniu jak np. LUKS na #linux? Czy dodatkowo stosować później VeraCrypt/inne rozwiązania?

3. Dlaczego nie działają u mnie niektóre aplikacje, takie jak Discord na Maca czy przeglądarka Tor (nie łączy się)?

4. Czy będzie możliwy dual boot z Linuksem, np. Mint? Czy będzie działać TailsOS?

5. Jakie rzeczy warto skonfigurować na samym początku korzystania z Macbooka? Do tej pory pracowałam na Windowsach i Linuksach.

#pytanie #apple #macbook #macos #tor #prywatnosc

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61953e046d062d000ad46691
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Chciałabym zapytać o kilka pilnych ...

źródło: comment_1637173118lYCObDSiXwx0X8QPMFUfvi.jpg

Pobierz
  • 11
@AnonimoweMirkoWyznania:
1. Czy poprzedni właściciel go wyrzucił ze swojego konta apple, ile ma cykli ładowania, jak bardzo jest poobijany (jeśli przywiązujesz do tego wage), no i zainstaluj system od nowa usuwając stare partycje na wszelki wypadek
2. Teoretycznie FileVault jest bezpieczniejszy od LUKS
3. Nie wiem, może nie masz internetu ¯\_(ツ)_/¯ raczej nie wina MacOS, tym bardziej jak jest czysty
4. Nie wiemy o jakiego Macbooka chodzi, jeśli o M1 to
@bruuh: a czy w przypadku tych nowych Maków z M1 jest konieczność dodatkowego szyfrowania? Nie wystarczy hasło do konta użytkownika? Wydaje się, że jeśli nie ganiają nas trzyliterowe służby wyższej klasy, to nikt nie będzie przekierowywał pamięci, by dostać się do danych, co nie?
@onionspirit: ale dodatkowe szyfrowanie to tylko zaznaczenie jednego checkboxa przy konfigurowaniu konta więc czemu tego nie zaznaczyć? Jak nie zaszyfrujesz dysku to możesz go wyjąć i wszystko odczytać na innym komputerze, jak zaszyfrujesz to nie.
SzklanyGrabarz: @bruuh:
1. To nowy laptop prosto ze sklepu. Po włączeniu normalnie instalowałam i aktualizowałam system, czy w takim wypadku też powinnam wszystko instalować od nowa?

2. Czyli haker/służby specjalne USA/Rosji nie wejdą mi na wyłączony laptop z takim hasłem? Nie robię nic nielegalnego, po prostu od zawsze zależy mi na prywatności.

3. Discorda nie można zainstalować, przeglądarka Tor się włącza, ale nie można połączyć się z żadną stroną.

5.
@AnonimoweMirkoWyznania:
1. nie
2. FileVault to zamknięty kod, Apple nigdy sie nie przyzna czy się da czy nie, chociaż historycznie odmawiali współpracy ze służbami i łatali używane przez nich luki
3. "nie można zainstalować" to kiepski opis, ściagasz Discord ze strony discord.com odpalasz instalke i działa - sam to robiłem pare dni temu na nowym macbooku
@onionspirit: generalnie macbooka zawsze masz właczonego i tylko go usypiasz bo jest to najwygodniejsze, wtedy przy właczeniu wystarczy touch ID lub czasem poprosi o hasło jeśli dawno nie korzystałeś. Dysk jest wtedy już odszyfrowany..
Co do wydajności to testów nie robiłem, wpływu na wydajność nie zauważyłem, zresztą żadna metoda szyfrowania dysku nie ma wpływu na wydajność obecnie