Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, w co byście włożyli 80k PLN wolnych środków w gotówce?

Kure*sko boje się, że nasz złoty spadnie tak mocno, że aż mi w pięty pójdzie...

Nie zależy mi na dużej stopie zwrotu, nie chcę bawić się w jakieś ryzykowne instrumenty - chcę tylko uchronić kapitał przed potencjalną utratą wartości.

Co byście doradzili? Fundusz inwestycyjny, jakiś ETF na S&P500? Obligacje Skarbu Państwa? Czy może przewalutować i trzymać w obcych walutach na razie?

Za rok, dwa lata będę chciał tę kasę w całości wyciągnąć i na coś wydać, więc załóżmy średni horyzont czasowy.

#inwestycje #finanse #finanseosobiste #kiciochpyta

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6194d9796d062d000ad4605e
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 18
@AnonimoweMirkoWyznania: sztabki złota/złoto bulionowe (ale fizycznie, że masz to w ręku albo w skrytce bankowej, żadne papiery na złoto, bo tym se możesz dupę wytrzeć co najwyżej)
Waluty "klasyczne" - euro, dolary, funty, franki
Obligacje - od biedy i to też tylko te co najmniej 4 letnie z amortyzacją inflacji
Jeżeli lubisz czytać i się bawić w szukanie skarbów to antyki - od cukiernic i Platerów po broń białą - zależy
@AnonimoweMirkoWyznania: Waluty są dobre dla debili. TZN. możesz być debilem i mimo wszystko nie będziesz zdziwiony tym co się dzieje. Jedyne do czego się to nadaje to właśnie zabezpieczenie przed wyjątkowo dużą inflacją na jednej walucie.
@AnonimoweMirkoWyznania: Trochę w S&P500 za resztę kup akcje (żadne CFD tylko normalne akcje) kilka-kilkanaście dużych spółek na NYSE. Polecam XTB bo nie mają prowizji do 100k EUR i dostaniesz od nich normalny polski PIT więc nie będzie problemu z opodatkowaniem zysków giełdowych.
@AnonimoweMirkoWyznania: w takiej perspektywie czasowej to jedynie obligacjeskarbowe. Reszta jest obarczona ryzykiem… Ja mam podobna sytuacje, musze miec x hajsu za trzy lata, wiec planuje odkladac co miesiac 80% w obligacje, 20% inwesfowac w akcje.
To jest dosc ryzykowne ze te akcje spadna, ale akxeptuje to ryzyko teraz.
Waluty są dobre dla debili. TZN. możesz być debilem i mimo wszystko nie będziesz zdziwiony tym co się dzieje.


@kiciek: Dlaczego? Jak ktoś nakupował dolarów w czerwcu to jest dzisiaj 12% do przodu.
@wiktorek_pl: No właśnie to "dla debili" miało być znaczyć, że nawet jeśli się nie ma obycia w inwestycjach, to każdy sobie poradzi ze zrozumieniem i będzie w stanie określić trendy. Dodatkowo plusem jest to, że łatwo w jednym miejscu można kupić waluty które są od siebie dosyć niezależne, więc nie sypnie się wszystko razem.
to każdy sobie poradzi ze zrozumieniem i będzie w stanie określić trendy


@kiciek: Teraz ciężko określić trendy. Dolar raczej w dół, jakoś nie wierzę, że FED #!$%@? wysokimi stopami a mała podwyżka spowoduje raczej spadek w stosunku do złotówki. Euro tez może się zatrzymać po uspokojeniu się sytuacji na granicy.