Wpis z mikrobloga

Oglądałem dzisiaj "Obecność 2" i tak mnie naszło...Czym dokładnie są egzorcyzmy? Jeśli są demony z jednego systemu wierzeń, to w jaki sposób rytuały z innego systemu (katolicyzm) mogą na nie oddziaływać? Jak katolicki obrzęd może działać na demona z Goecji, jeśli katolicyzm w zasadzie nie dopuszcza do siebie istnienia tych bytów?

#okultyzm #channeling #egzorcyzmy
  • 8
  • Odpowiedz
@Gorejacy_krzak_agrestu: Zdaje mi sie, że w prawdziwych egzorcyzmach nie 'używa' się imion demonów w stylu "Stolasie, opuść to ciało!, "Pajmonie, w imię Chrystusa rozkazuję Ci" - demon to demon, zły duch, Szatan.
W filmie fajnie to wygląda, jak konkretny demon Goecji kogoś opętał i z nim się rozmawia...
  • Odpowiedz
@Fevx Ok, ale u katolików jest Bóg i są ludzie, którzy po śmierci trafiają do piekła, czyśćca lub nieba. Jest też Szatan. Te historie, gdzie pradziadek drapie w drzwi od szafy w zasadzie są poza granicami katosystemu? Czy może chodzi o to, że Szatan to zbiorcza nazwa dla wielu różnych bytów?
  • Odpowiedz
@bb89 Nie jestem ekspertem, ale w Biblii na bank nie ma większości demonów z Goecji. Nie ma historii ich powstania, ani jakichś ich "przygód". Mało tego, masz przykazanie, by nie czcić innych bóstw - ale też bez wskazania, jakie są lub o które chodzi.
  • Odpowiedz
Oglądałem dzisiaj "Obecność 2" i tak mnie naszło...Czym dokładnie są egzorcyzmy? Jeśli są demony z jednego systemu wierzeń, to w jaki sposób rytuały z innego systemu (katolicyzm) mogą na nie oddziaływać? Jak katolicki obrzęd może działać na demona z Goecji, jeśli katolicyzm w zasadzie nie dopuszcza do siebie istnienia tych bytów?


@Gorejacy_krzak_agrestu:
1. Film to nie rzeczywistość, katolickie egzorcyzmy raczej pewnie mają masę szczegółów, które są nudne i nie ujęte w
  • Odpowiedz
@DIO_ Ad1. Z tego co wiem, to po prostu dość rzadko do egzorcyzmów dochodzi, bo właśnie jest to trochę przyznanie, że Biblia i katechizmy nie wyczerpują tematu. Odwrotnie niż w przypadku objawień i cudów, Kościół raczej wątpi :)
Ad2. Ciekawe, poczytam.
Ad3. Myślę, że te religie rozwijały się nakładkowo, tzn. jeden mit od sąsiadów przerabiano na własny, dodając trochę nowych elementów, zmieniając imiona, itd. Tyle tylko, że czerpiąc z religii politeistycznych i
  • Odpowiedz