Wpis z mikrobloga

Mirki myslicie ze mozna ufac IKE? Ja level 33 i juz za zycia tyle sie na patrzyłem na te wszystkie programy emerytalne ze sie poważnie zastanawiam... juz to widze jak za X lat przeczytam ze likwiduja IKE w zwiazku z tym do dnia tego i tego jak sie nie sprzeda samemu to automatycznie broker to zrobi a srodki beda przekazane na "prywatne" konto ZUS.... jak im wierzyć #!$%@? ze takiego numeru nie wywiną...
#gielda
  • 14
@Rzeznik0001: Z IKE możesz dowolnie wycofać środki, jak coś się zesra to po prostu wypłacisz, odprowadzisz podatek i jak będziesz chciał zbierać na emeryturę to zainwestujesz gdzie indziej - ja to tak widzę. Nawet przy takim założeniu to wciąż dobra opcja no np. nie płacisz podatku od dywidend „na bieżąco”
@Rzeznik0001: Mam PPK i inwestuję sam w ramach IKE. Według mnie oba rozwiązania są bardzo dobrze. W razie problemów wycofam środki, ale mimo niechęci do rządu nie spodziewam się tego, bo majstrowanie przy tym doprowadziłoby do całkowitego utracenia zaufania do wszelkich funduszy emerytalnych i podobnych, a Polacy i tak już mają kiepsko z emeryturami, bo ZUS jest #!$%@? skonstruowane
@Rzeznik0001: likwidacja OFE, w szczególności umorzenie części obligacyjnej, było dobrym posunięciem. To był chory system. IKE w założeniu, to prywatne pieniądze. Ale po tym co sie stało na Cyprze i późniejszej zmianie prawa na podstawie dyrektywy unijnej, bank może przejąć Twoje pieniądze. W jakiejś kryzysowej chwili, jakiś polityk może wpaść na podobny pomysł, z IKE czy PPK. Ale jakby zdecydowali się na taki ruch, to juz nikt nigdy by nie uwierzył
Mirki myslicie ze mozna ufac IKE?


@Rzeznik0001: IKE i IKZE to prywatne filary programu emerytalnego. W praktyce to nic innego jak twoje normalne konto maklerskie, na które rząd zgodził się odroczyć/anulować podatki od zysków kapitałowych (i w IKZE dodatkowo zaliczyć wpłaty jako koszt podatkowy) o ile nie wypłacisz ich przed przejściem na emeryture. Takie systemy istnieją w wielu krajach

Wg. mnie IKE i IKZE są pewne jak w banku - z