Wpis z mikrobloga

2098 + 1 = 2099

Tytuł: Informacja zwrotna
Autor: Jakub Żulczyk
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381398688
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 528
Ocena: ★★★★★★★★

Robienie na kimś wrażenia, bycie akceptowanym i kochanym tak śmieszenie uzależnia, dużo szybciej niż w---a.


Zaginął Piotr Kania, syn Marcina. Ostatnim który go widział był właśnie jego ojciec. Tyle, że niewiele z tego pamięta. Bo zapił.

Marcin Kania jest alkoholikiem. Po odwyku, uczęszczającym na terapię grupową. Ale dalej alkoholikiem, nie ma czegoś takiego jak były alkoholik, to nie jest choroba, którą można wyleczyć. Choroba, która sprawia, że człowiek jest jak kukiełka. Marionetka. Albo lepiej, jak pacynka, bo pacynka w środku jest pusta.

Ta książka jest deliryczna. Rzeczywistość przenika się z alkoholowymi majakami,


ale to nie przeszkadza w odbiorze, cały czas wiadomo o co chodzi. Pod tym względem jest napisana bardzo dobrze i bardzo obrazowo.

Ta książka jest jak drink. Do mocnej bazy dodane jest kilka innych składników, które komponują się bardzo dobrze. Choć to raczej drink z gatunku tych wytrawnych, kwaśnych a nawet gorzkich, a nie tych słodkich. Znalazło się w niej miejsce na kilka ciekawych rozwiązań fabularnych,


Trochę mi przeszkadzało to, że i narracja i fabuła są baaardzo podobnie skonstruowane jak we Wzgórzu Psów. Myślę, że gdybym tę książkę przeczytał za rok, a nie właściwie zaraz po Wzgórzu..., pod tym względem odebrałbym ją lepiej. Mimo mniejszego nagromadzenia wulgaryzmów Informacja zwrotna jest chyba cięższa niż wspomniane już Wzgórze Psów. A może właśnie dlatego, bo dzięki temu jest bardziej realistyczna i nieco bliższa. Przynajmniej jeśli chodzi o mnie.

Ta książka jest jak w---a pita na siedząco, za stołem. Taka, której nie czujesz i może nawet zastanawiasz się po co ją w ogóle pijesz, a ona na sam koniec uderza cię w głowę z całą siłą tego co wcześniej przyjąłeś. Końcówka jest mocna i rzeczywiście oparta na tym co było wcześniej.

Jeśli ktoś spodziewa się kryminału, tak jak jest napisane na lubimyczytać, to może się zawieść. Bo owszem, coś tam się dzieje, jest jakieś tam śledztwo, jakaś tam afera. Trochę naciągana, szczególnie jeśli chodzi o motywacje jednej z postaci. Ale to jest książka o alkoholu, o alkoholiku, o dziecku alkoholika. I o niszczeniu. Człowieka i jego relacji. Tak ją odebrałem i jako taka broni się bardzo dobrze.

Aha, autor zrezygnował też z porównywania wszystkiego do wszystkiego jak w jakiejś szaleńczej, kompulsywnej manii, co w jego poprzednich książkach które czytałem strasznie mnie raziło. Porównania oczywiście są, ale w rozsądnym stężeniu. I Informacja zwrotna od takiego Wzgórza Psów jest od razu o 300 stron cieńsza. ;)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 2098 + 1 = 2099

Tytuł: Informacja zwrotna
Autor: Jakub Żulczyk
Gat...

źródło: comment_1636574738htdz0uAdxJNq2Sa9C04beo.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach