Wpis z mikrobloga

Mirki znające się trochę na B2B - mam 2 pytania jako osoba, która jedynie pracowała na UoP:
1. Ile czasu trwa zazwyczaj założenie działalności w Polsce?
2. Czy to częsty zwyczaj, że pracodawca wysyła pisemną ofertę pracy dopiero po założeniu działalności? (na razie jedynie wszystko ustnie)

Dostałem właśnie ustną ofertę pracy od firmy z USA z filią w Polsce (mówią, że jedynie zatrudniają na B2B) i napisali mi, żebym najpierw otworzył działalność, a potem napisał do nich z "tax ID", a dopiero potem wyślą mi "Consulting Agreement"

#programista15k #b2b #pracait
  • 19
  • Odpowiedz
Dostałem właśnie ustną ofertę pracy od firmy z USA z filią w Polsce (mówią, że jedynie zatrudniają na B2B) i napisali mi, żebym najpierw otworzył działalność, a potem napisał do nich z "tax ID", a dopiero potem wyślą mi "Consulting Agreement"


@fefler: no to ofertę czy umowę? Bo 'consulting agreement' to umowa, do której istotnie potrzebują Twojego NIPu.
  • Odpowiedz
@fefler: Rejestrujesz się przez Internet, najdłużej trwa nadanie regonu. Z tego co pamiętam to idzie to gładko, chociaż od momentu aż założyłem działalność wprowadzili jeszcze ten wpis do białej księgi. Co do drugiego pytania to po raz pierwszy o czymś takim słyszę. Draft umowy zawsze dostawałem bez problemu.
  • Odpowiedz
@fefler:
1.jedna godzina, nip dostajesz następnego dnia
2. umowa może być ustna, jedyny koszt dla Ciebie to będzie 381.81+ ok 1100 społeczne proporcjonalnie w skali miesiąca. Jak jesteś na UoP z minimalnym, to samo 381,81
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fefler: założenie 30 minut przez internet. Na NIP czekasz do tygodnia, chyba że już kiedyś miałeś to wtedy dostaniesz ten sam. Do oferty formalnej nie wymagają firmy ale do umowy już tak
  • Odpowiedz
Draft umowy zawsze dostawałem bez problemu


@Zwierzak24: Właśnie to mnie dziwi, że nie wysłali żadnego draftu umowy - choć też o to nie pytałem - więc pewnie dlatego
  • Odpowiedz
@fefler: Sama rejestracja w CEIDG przez neta, szybko pójdzie, jak masz NIP to na działalności będzie ten sam. Jak nie masz to kilka dni zejdzie zanim dostaniesz.
Jeżeli rejestrujesz się na VAT to obecnie może to potrwać długo ponieważ dokładniej weryfikują zgłoszenia. Kiedyś rejestracja VAT 3-5 dni teraz może być miesiąc lub nawet dwa, w zależności od Twojego US.
Ja zawsze na początku dostawałem ofertę ze wskazaną kwotą, później draft umowy.
  • Odpowiedz
@blindmarten: Kwotę podałem na pierwszej rozmowie - zaakceptowali tą kwotę na początku - myślę, że nie przesłali tego powodu, że jest to dość mała firma, a co za tym idzie nie mają żadnych tego typu procedur (albo może chcą mieć jeszcze jakąś furtkę jak znajdą innego kandydata - nie wiem)
  • Odpowiedz
@fefler: Każda umowa będzie nieważna dopóki nie założysz działalności, natomiast wysłanie draftu do niczego ich nie zobowiązuje, ani Ciebie nie zabezpiecza
  • Odpowiedz
@fefler: zakładasz działalność teraz z terminem rozpoczęcia takim jak w umowie (np za miesiąc) i po bólu.
Wszystko przez internet.

Jak ci coś nie przypasi to zamykasz przed terminem rozpoczęcia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@fefler: Założenie to kwestia 3 dni. Rejestracja jako vatowiec to tak ze 2 tygodnie.

Przy rejestracji podajesz Dzien rozpoczęcie działalności. Popros o jakas umowe przed wstępna, żeby zagwarantowali ze po założeniu działalności podpiszesz z nimi umowe b2b, jesli chcesz byc zabezpieczony.

Dzien rozpoczęcia działalności ustaw na drugi dzien powszedni w miesiącu. Wtedy bedziesz miał miesiac zwolnienia z zusu gratis
  • Odpowiedz