Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące RAMu - widział ktoś może testy 4x8 GB (kości single rank) vs 2x16 GB (dual rank)? Na takie pytanie wyskakują różne testy, ale te poważne to raczej 4x4 vs 2x8, czy 4x8 vs 2x8, a nie o to chodzi.

Domyślam się, że wyniki powinni być praktycznie te same, a 2x16 kręcić się lepiej niż 4x8, więc 2x16 to chyba lepsza opcja?

Z drugiej strony jest jakaś lista jakie zestawy 2x16 mają kości dual rank? Z tego co widzę w necie np. w przypadku Crucial Ballistix nie ma pewności co się dostanie, były zarówno dual, jak i single.

I tak, wiem, że ogólnie zwykłe 2x8 też jest ok.
#pcmasterrace #komputery
  • 9
@10129: Tak, jest tutaj to o czym pisałem, osobiście bardziej interesuje mnie Intel, ale dzięki, to też jest jakaś informacja. Im jednak wychodzi, że 4x8 jest nieco lepsze niż 2x16 na double rankach. A 4x16 to już dla mnie przesada.

Jeszcze mi się marzy jakiś test na ile spadają możliwości OC przy 4 obsadzonych bankach i jak to się ma do OC 2x16, ale to raczej jest niemożliwe do przeprowadzenia, bo
@Jan_K: 4 kości bardziej obciążają IMC niż 2, większość płyt konsumenckich jest w daisy chain a nie T-topo więc 2 kręcić się będą lepiej i większa szansa że będzie działać xmp. Dla Ryzena dual rank to zysk do wydajności. No i oczywiście do tego b-die 2nd gen choćby 4000CL14 od G.Skilla
@Jan_K: W Intelu za bardzo nie pomogę, ale w przypadku Ryzenów Steve z GamerNexus robił testy i najlepiej seria 5000 działa z ramami np 4x8GB, również dobrego kopa dają 2x16GB.

Jeśli chodzi o potencjał OC to 4 kości zawsze mocniej stresują kontroler pamięci - G.Skill który robi jedne z najlepiej podkręconych zestawów ram nie bez powodu w DDR4 ma tylko jeden zestaw 4x8GB 3800 CL14 (swoją drogą świetna bestia do OC),
@wypokowy_expert: @kilo_wody_pod_stopa: @keton22: @Bogdan_Boner: Dzięki panowie, ale ja akurat pytałem się raczej w kontekście dokonanego już zakupu 4x GOODRAM IRDM PRO 3600 CL17 za 518 zł. Mogę jeszcze zwrócić, a cena dobra, więc mogę też opchnąć. Po zakupie naszła mnie myśl właśnie o dwóch 2x16 dual rank, gdzie pewnie preferowałbym Cruciala albo też GOODRAMa. Tylko z Ballistixami nie ma pewności co do dual rank. Trochę mnie kusiły wyniki