Wpis z mikrobloga

Czy sprzedaż akcji ze stratą 31 grudnia i ich odkup 1 stycznia (lub kiedykolwiek giełda będzie otwarta) jest u nas w pełni legalna i nie podlega żadnym ograniczeniom? Wiem, że tak zwany tax harvesting jest normalną rzeczą, ale wolę się upewnić jak to jest u nas.
#gielda
  • 15
@kryshak: Tak, możesz od razu kupić, ponieważ kupno nie generuje kosztu. Koszt nabycia powstaje dopiero w roku sprzedaży akcji (czyli koszt poniesiony na zakup akcji rozliczasz w tym samym roku w którym je sprzedajesz, a nie kupujesz). Więc przy sprzedaży nr 1 w danym roku zaliczasz koszty pierwszego nabycia i przychód z pierwszej sprzedaży, a koszty z drugiego kupna przejdą na rok w którym dokonasz drugiej sprzedaży.
Tylko jak już wspominali,
@diabel_z_piekla: Jasne, mój przykład z 31.12 i 1.1 był tylko obrazowy, wiem że settlement odbywa się na t+2. Jeszcze jedno pytanko - jeśli w rozliczeniu za 2021 wykaże stratę, to w rozliczeniu za 2022 mogę jej użyć do obniżenia podatku, prawda?
Czy takiej straty można też użyć do obniżenia podatku z tytułu umowy o pracę czy tylko tego z inwestowania?