Wpis z mikrobloga

Cześć metalowe świry! Wracam świątecznie z aktualizacją postępów w budowie rębaka! Z ciekawych rzeczy, z okazji świątecznej w #biedronka są pisaki olejne do renowacji nagrobków, w tym białe - idealne do rysowania po stali. W cenie 4zł/szt, to całkiem dobry deal.
A propos kosztów, do tego momentu wydałem już prawie 2700 zł, z czego ponad połowę zjadło przygotowanie tarczy.
A od ostatniego wpisu trochę się zadziało w warsztacie:

- zakupiłem trochę stali odpadowej na obudowę i inne elementy - ceny są chore, 3,5zł/kg za odpady xD w 19 roku pierwszy gatunek profila na słupki do #budujzwykopem płaciłem 2zł/kg;

- w kwocie 266zł dorwałem dwa duże arkusze blachy 4mm na obudowę i spory fragment blachy 15mm na mocowanie łożysk i kilka innych mniejszych elementów;

- wyciąłem wspomniane mocowania łożysk wraz z otworem centralnym i czterema gwintowanymi otworami M14. Podczas gwintowania oczywiście #!$%@?łem zdzierak przez własną głupotę - zachciało mi się spróbować gwintowania nie na oleju, jak zawsze, tylko na smarze w spreju xD Na szczęście ułamał się tak, że byłem w stanie go wydostać i dokończyłem pracę pośrednim + wykańczakiem;

- zaprojektowałem i wyciąłem szlifierką boki obudowy - poszło nawet całkiem gładko. Po zgrubnym wycięciu zespawałem boki razem i obszlifowałem, aby obydwa fragmenty były równe;

W kwestii obudowy - zdecydowałem się zastosować schemat budowy wentylatora promieniowego. Polega ona na tym, że prześwit między kołem i łopatami a obudową stopniowo zwiększa się, dzięki czemu powstaje większe ciśnienie i dzięki temu planuję osiągnąć lepszy wyrzut zrębki. Oczywiście, do tego będzie potrzebny zasys powietrza z zewnątrz - będzie to rozwiązane otworami w tylnej części obudowy, przy wale. Schemat powstawania ciśnienia zaznaczyłem roboczo strzałkami na zdjęciu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Plany na najbliższy czas:
- przygotować kielichy/przejściówki prostokąt-okrąg do wyrzutu zrębki. Komin zamierzam zrobić obrotowy 360 stopni, a do tego potrzebuję fragmentu z rury + kilka pierścieni, najpewniej do wycięcia na #laser
- zespawać obudowę, tzn. dociąć pasy blachy o szerokości 12 cm i dogiąć do odpowiedniego kształtu. Potem dospawać mocowania łożysk i pierwszy raz zamontować tarczę na wale, a wał na całości ( ͡ ͜ʖ ͡)
- zaprojektować i zamówić noże - na tarczy będą trzy noże 12mm grubości, regulowane. W obudowie dwa noże 12mm, stałe.

Jeszcze kwestia organizacyjna - nad projektem fizycznie siedzę tylko w weekendy, więc postępy nie idą najszybciej, ale cały czas do przodu! Tymczasem, lecę dalej myśleć nad projektem. Do następnego!

#cnc #plazma #majsterkowanie #diy #obrobkametali #warsztat #toczenie #skrawanie #solidworks #spawanie
Mowi - Cześć metalowe świry! Wracam świątecznie z aktualizacją postępów w budowie ręb...

źródło: comment_1635766224xnChfmTImjzslF1OcAbtF2.jpg

Pobierz
  • 7