Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim z #pcmasterrace
Chyba nadszedł moment żeby wymienić leciwego I7 4930k z 32gb na 2133mhz :-( I raczej musze zrobić to błyskawicznie, i za bardzo nie mam czasu rozglądać się i analizować testy. Potrzebowałbym procka który ma najszybszy jeden rdzeń (środowisko pseudo CAD), ale też mógłby wspomoc wieloma rdzeniami przy wizualizacjach rtxa. W co celować? #amd czy #intel ? Jeśli budżet pozwoli to chciałbym wrzucić 128 gb ramu, jak najszybszego. Dyski mam, zasilacz 850w jest, obudowa, grafa i dyski również. W sumie cpu, mobo i ram ew chłodzenie cpu, chodź fajnie by było wodne z podpiętym cpu i GPU bo robi się ciepło w pokoju ( ͡° ͜ʖ ͡°) W co celować? Dzięki śliczne z góry za pomoc.
  • 16
@sorry_jak_bede_sie_powtarzac: z podobnymi założeniami kupiłem (używanego) 9900KF i siedzę sobie na 5.1Ghz+ Z390 Aorus Master + 128Gb Ramu 3200Mhz, chłodzę to Dark Rockiem 4 Pro (i nie odstaje to od AiO - do chłodzenia jednocześnie CPU+GPU musiałbyś robić custom loopa, a to więcej zabawy i pieniędzy niż jest to warte)

Jak ma być przede wszystkim mocny rdzeń i liczysz na GPU, nie ma co raczej iść w HEDT jak miałeś do
@sorry_jak_bede_sie_powtarzac dobrze, że masz najdroższe komponenty.

Alder lake będzie deczko szybszy, szczególnie w jednym rdzeniu, zatem można czekać ten tydzień.

Cep 2200-3000, płyta między 1500 a 3000 (górnego limitu brak). Szybki Ram ddr5 w okolicach 1700zl/32GB, zatem ok. 6400zl przy 128GB. Warto?
Jesli szukasz bezkompromisowej wydajności, a szczególnie w kontekście jednego rdzenia to pewnie warto.

Z niewiele wolniejszym amd, choćby 5900x z dobrą płytą i ddr4 wydasz może połowę tego. Do tego
@sorry_jak_bede_sie_powtarzac poczekaj na testy też jak platforma ader lake będzie sie zachowywać z pamięciami różnej szybkości. Bo np jak kupowałem skylake to optymalnie architektura działała z DDR4-3200 a powyżej nie miało to już sensu... Teraz czekam na ddr5 by odstawić 6700k na emeryturę po 6 latach i pewnie padnie na meteor/Raptor lake lub zen4/zen5.
Kupisz coś z ddr4 to nie przełożysz do kolejnego riga


@keton22: alder lake dziala z ddr4 tak samo jak skylake dzialal z ddr4 i ddr3 (oczywiscie jesli byla odpowiednia plyta)
@keton22: tak sobie myślałem o tej wodzie a piszesz że masz składaka to będziesz wiedział ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jest opcja żeby zrobić długie węże tak żeby wyrzucić w inne miejsce w pokoju chłodnice? Nigdy nie interesowałem się chłodzeniem cieczą. Temperatura którą wyrzuca mi komp to jest kosmos. Trzaskam dzisiaj cały dzień wizualki i pokój nagrzewa mi do 26C a pod biurkiem to już nie wspomnę xD
est opcja żeby zrobić długie węże


@sorry_jak_bede_sie_powtarzac: jest tyle że to dla znawców bo w zależności od długości węży to może być 1 pompa 2 albo i więcej. Są pasjonaci którzy mają kompa w pokoju a chłodnice w piwnicy ale to wyższa szkoła jazdy. Ja aż tak się nie znam.
https://www.computerbase.de/2021-11/intel-core-i9-12900k-i7-12700k-i5-12600k-test/ <- tłumacz Google na angielski i jak zwykle u Niemców najbardziej rzeczowa recenzja :> @PurePC_pl (zobaczcie jaka fajna recenzja)

a tu benchmarki na phoronixie w rożnych dziwnych zastosowaniach pod Linuxem
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-12600k-12900k#=2

Polska recenzja nie najgorsza ale testowali na Windowsie 10 który się nie nadaje dla najnowszego intela :)
https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i9-12900k-alder-lake-vs-amd-ryzen-9-5900x-porownanie-wydajnosci-pamieci-ram-ddr4-vs-ddr5

Ja bym pewnie brał Ryzena bo taniej i mniej problemów bo mniej prądu żre - oszczędność na chłodzeniu/mobo/ramach:) Natomiast jeśli intel to
@PurePC_pl zgadzam się że win11 to nisza bo dopiero od Adler lake ten OS ma sens ale thread director jest w tej chwili jedynie pod win11 a wsparcie na windows 10 i Linuxa jest takie se jak obciążenia mogą być zakolejkpwane na złej grupie wątków. Nikt świadomy nie będzie używał tej platformy z Windows 10. To jest trochę tak jak z kupowaniem telefonu nie instalujesz na nim android 6 jak dostajesz go