Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (349)

Ukraina
Spotkanie ministerialne w Normandii w sprawie Donbasu odbędzie się za zgodą ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Gotowi są w nim uczestniczyć ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Niemiec i Francji - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. „Spotkanie ministrów odbędzie się, gdy Siergiej Ławrow zgodzi się wziąć w nim udział. Jesteśmy gotowi z Heiko Maasem i Jean-Yvesem Le Drianem” – powiedział. Wcześniej Ławrow mówił, że Kułeba „wypaczał” fakty, kiedy ogłosił obietnicę zwołania przez prezydenta Rosji Władimira Putina spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów formatu normandzkiego. Z kolei ukraiński minister nazwał słowa Ławrowa słabymi wymówkami, bo w wyniku takich wypowiedzi nikt nie wierzy w słowa Moskwy.
Źródło

Mołdawia
Polski koncern energetyczny PGNiG we współpracy z amerykańsko-ukraińską firmą Energy Resources of Ukraine (ERU) dostarczy do Mołdawii 1 mln metrów sześciennych gazu. Jak podało PGNiG, gaz ma trafić do Mołdawii dziś, 26 października, "przez punkt kontrolny na granicy mołdawsko-ukraińskiej".
Źródło

Białoruś
Aleksander Łukaszenka zareagował na polskie ćwiczenia wojskowe czołgami w pobliżu białoruskiej granicy. Wyraził obawę, że Polska może rzekomo rozpętać „wojnę”. "Widzicie, co się dzieje i czego od nas chcą. Wczoraj na naszą granicę przywieźli Leopardy - czołgi" - zauważył Łukaszenka. "Ty, Jura, spójrz tutaj, jesteś generałem między innymi, co oni tam robią. Daj mi znać w swoim czasie. To są ekstremalni łajdacy. Obawiam się, żeby nie rozpętali tu wojny" - dodał Łukaszenka zwracając się do Jurija Karajewa, asystenta prezydenta, inspektora obwodu grodzieńskiego. W tym tygodniu Polska przeprowadza ćwiczenia w rejonie Białej Podlaskiej w pobliżu granicy z Białorusią. Weźmie w nich udział około 700 żołnierzy z czołgami Leopard z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
Źródło

Litwa
Według MSW na najbardziej newralgicznych odcinkach granicy litewsko-białoruskiej zbudowano obecnie 60 kilometrów zasieków. Aby pokryć najbardziej wrażliwy odcinek, konieczne jest zainstalowanie 82 km tymczasowej bariery granicznej – pinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Estonia, Ukraina i Słowenia przekazały drut kolczasty Litwie. Poza tym drut kolczasty zakupiono w Estonii i Danii.
Źródło

Łotwa
W celu zwiększenia pojemności szpitali zgodnie z prognozowanymi wskaźnikami hospitalizacji w nadchodzących tygodniach, Łotwa zwróciła się o wsparcie Unii Europejskiej (UE) oraz pomoc międzynarodową na dostarczenie sprzętu i urządzeń, w tym 120 respiratorów. Biorąc pod uwagę, że Łotwa również borykała się z problemem zasobów ludzkich w czasie kryzysu, planuje się zwrócenie się o wsparcie UE na zapewnienie dodatkowych zespołów lekarzy i personelu medycznego w celu zwiększenia możliwości leczenia pacjentów z Covid-19. Na konferencji prasowej po spotkaniu rządowym minister zdrowia Daniels Pavļuts stwierdził, że trzy kraje nieformalnie potwierdziły gotowość pomocy i zaangażowania, nie sprecyzował jednak, które, stwierdzając, że zostanie powiadomiony po otrzymaniu potwierdzenia.
Źródło

Estonia
Prezydent Estonii Alar Karis spotka się z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö w Helsinkach i prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą w Wilnie.
Według Celii Kuningas-Saagpak, doradcy zagranicznego prezydenta republiki, szef państwa Alar Karis złoży wizytę ważnym partnerom Estonii, aby potwierdzić kontynuację bliskiej współpracy. „Na początku kadencji zwyczajowo odwiedzamy naszych najbliższych międzynarodowych partnerów i poznajemy kolegów. Komunikacja z Finlandią i Litwą jest bardzo ważna dla Estonii, są to nasi najbliżsi przyjaciele i sojusznicy. Mamy podobne poglądy na wiele spraw i wspólnie rozwiążemy dzisiejsze wielkie wyzwania – od polityki klimatycznej po bezpieczeństwo, nie mówiąc już o pandemii – powiedział doradca ds. zagranicznych.
Źródło

Polecam:
Rosyjska filozofia uprawiania polityki zagranicznej nie zmienia się od wieków, zmieniła tylko narzędzia. Wiemy to doskonale jako doświadczeni przez wieki mieszkańcy tej ziemi. Próby ugłaskiwania rosyjskiego niedźwiedzia przez państwa zachodnie, którego byliśmy świadkami w ostatnim ponad ćwierćwieczu - wprawdzie uzasadnione ogłoszeniem "kresu historii" - to jednak kończą się boleśnie między innymi ciężkim bólem głowy europejskich polityków, którzy teraz muszą szukać nowych pomysłów, aby rozwiązać kwestię egzystencjalną dla siebie i swoich wyborców, czyli jak pozyskać gaz i do tego najtańszym, możliwym kosztem.
Jak co wtorek, komentarz Michała Mistewicza na temat minionego tygodnia, na naszym portalu
Koło historii czyli ciemno i zimno


Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 1
Aleksander Łukaszenka zareagował na polskie ćwiczenia wojskowe czołgami w pobliżu białoruskiej granicy. Wyraził obawę, że Polska może rzekomo rozpętać „wojnę”. "Widzicie, co się dzieje i czego od nas chcą. Wczoraj na naszą granicę przywieźli Leopardy - czołgi" - zauważył Łukaszenka.


@Ten_od_Hanki: Zarówno Łukaszenka, jak i reszta cywilizowanego świata doskonale rozumie, że Polska nie rozpocznie wojny z Białorusią. Nie tylko oznaczałoby to bowiem wojnę z OUBZ i Rosją, ale Polski nie chroniłby