Wpis z mikrobloga

Już kiedyś o to pytałem, ale chyba nie do końca zrozumiałem odpowiedzi Mirków. Niech mi ktoś to wyjaśni jak debilowi.
1. Czy Pit 38 będę musiał rozliczyć z każdej transakcji krypto-fiat z osobna czy można to rozliczyć sumarycznie ze wszystkich transakcji?
2. Co jeśli kupiłem jakiegoś coina w 2021 i go nie sprzedałem przed końcem roku? Czy to też uwzględnia się w Pit?
3. Co jeśli część krypto sprzedałem do fiat, a część wymieniłem do stable? Jak to rozliczyć?
Jak ktoś to ogarnia to fajnie byłoby gdyby to opisał krok po kroku bo jestem naprawdę upośledzony w tym względzie i nie chciałbym jakichś nieprzyjemności w związku z tym. Nawet nie wiem jak dobrze sformułować pytania co do tego. Są jeszcze jakieś kruczki w związku z handlem krypto? Jakieś zgłoszenia tego konkretnym instytucją itp?
#kryptowaluty #podatki #finanse
  • 8
@SzuRzGor:
1) pit to pit, nie składasz 50 deklaracji z 50 transakcji.
2) każda sprzedaż do fiat to przychód
3) każda wymiana krypto do krypto to nie przychód (stable to też krypto)
4) każdy zakup krypto to koszt, jak nie wpiszesz kosztu w pit, to nie możesz go wliczyć.
5) jak się nic nie wie o podatkach a chce je rozliczyć, to płaci się osobom które się tym zajmują, bo random
@mazaken: A jest coś takiego, że jak się nie zgłosi gdzieś zakupu krypto to się płaci jakiś podatek od wkładu? Nie wyzywajcie, kolega mi tak powiedział, a ja pierwsze słyszę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SzuRzGor: Mam plan zrobić to sam. Ogólnie mam kopie przelewów z mojego banku na giełdę. Wpłaty docelowo w euro, konto w PKOBP przewalutowanie że zlotowki po ich kursie. Z rachunku zdejmuje mi w złotówkach i te kwoty zsumowane podam do rozliczenia. Nie zamierzam z giełdy wypłacać nic w tym roku, tak więc dochodu nie będzie.
Jeśli Grażyna że skarbówki mnie wezwie to dam jej 3 rzeczy: kopie przelewów, roczna historię mojego
Chyba ich #!$%@?ło że mam z każdej transakcji w roku się rozliczyć. 600 transakcji różnych w roku a operowane na okolo 3000zl to biuro rachunkowe #!$%@?ło by mi lwią część tej kwoty za rozliczenie.


@123sl: Właśnie dlatego operuje się stablami nie fiat.
@123sl: a obowiązek podatkowy nie powstaje w momencie wymiany krypto-fiat? Ty piszesz jakby powstawał dopiero w momencie wypłaty pieniędzy z giełdy. Ja już się gubie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mazaken: Wymień na bitpanda BTC do tether. Najpierw masz BTC do euro a potem euro do Tether i tak masz zapisane w historii 2 transakcje.