Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
Ale mam dzisiaj newsa xD
Każdy z was miał pewnie w ręku talię kart do gry. Część z was ich kolory (nazwy tych znaczków) określa jako Kier, Karo, Trefl, Pik, a część z was mówi Czerwo, Dzwonek, Żołędź, Wino. Pewnie jedni i drudzy zastanawialiście się co trzeba ćpać żeby romb nazwać Dzwonkiem, te dziwne trzy kulki nazwać Żołędziem, a odwrócone czarne serce to Wino. Czerwo jest w miarę jasne, ale w sumie romb też jest czerwony, więc może jednak nie do końca wszystko jest jasne. Dziś wam zdradzę skąd to się wzięło.
Otóż są różne warianty talii kart. Obecnie najpopularniejsza jest talia typu francuskiego, a więc z kolorami które wszyscy powszechnie znamy - Kier, Karo, Trefl i Pik. Ale to nie jedyna talia, bo jest również talia typu niemieckiego która zawiera Serce (Czerwień), Dzwonek, Żołędź i Wino (liść winogrona). Nieźle, co? XD
A teraz dlaczego Żołędź a nie Trefl? Bo talia niemiecka mocno się rozpowszechniła po krajach Europy Środkowej i od niej powstały inne narodowe talie (między innymi talia polska). Dlaczego teraz popularne są warianty francuskie? Nie wiem xD
Zdjęcie przedstawia kolory w talii typu niemieckiego
#ciekawostki #karty
ZohanTSW - Ale mam dzisiaj newsa xD
Każdy z was miał pewnie w ręku talię kart do gry....

źródło: comment_16348860401lwf4vDIwvUByr8M1svdyf.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shaku79: nie wszystko co okrągłe to balon, myśl o tych dzwonkach jako małych metalowych sferach z metalową kulką w środku która się odbija od ścianek i wydaje charakterystyczny dźwięk. Na obrazku widać ucha którymi można te dzwonki przyszyć do ubrania. Są ozdobne i mają nawet dziurki żeby lepiej było je słychać
  • Odpowiedz