Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1665
Rozmawiałem wczoraj z kolegą który jest kierownikiem w średnim januszexie (ok 20 osób) Zaczął narzekać że nie ma kim robić, że pracownicy przez 3 lata obskakują 10 firm w cv, że każdy kogo przyjmie to porobi max pół roku i ucieka. Powiedziałem słuchaj znasz mnie wiesz jak robię daj mi 5k netto i masz rzetelnego pracownika który zmieni zawód na twój(odlewnictwo). Zaczęły się wywody że nie znam tego czy tamtego, że jakbym to wszystko umiał to może wtedy, z czego i tak połowa pensji pod stołem xD Wielkie zdziwienie że ludzie wolą na ochronie siedzieć niż zasuwać za stówkę więcej xD
Aktualnie od już kilku lat mają tyle zleceń że ludzi brakuje na całą drugą zmianę przez co firma traci setki tysięcy złotych. Zamiast podnieść pracownikom, zapłacić więcej niż inne lokalne januszexy to właściciel woli psioczyć że nie znajduje wyszkolonych pracowników za minimalną, nie wkładając w firmę ani złotówki od 15 lat.

Taki obraz "uciskanego" polskiego przedsiębiorcy

#antykapitalizm
  • 108
@qwertyasdf nie tylko polskiego kolego. To co aktualnie dzieje sie w ogóle w całej Europie pod tym względem to jest "hit" naszych czasów.

W mojej okolicy (promień ok. 30km, mieszkam w Holandii) chyba każda wieksza firma ma problem z kadrą, a zleceń się nawarstwia, dodatkowo przez pandemie. Z 4/5 zmian porobione 1-2. W każdej firmie po 10 agencji, bo te kilka co było wczesniej nie daje rady dostarczać ludzi. A tu co?
5k netto i masz rzetelnego pracownika


@qwertyasdf: zgodzę się z tym co napisałeś, ale teraz, żeby firma wypłaciła Ci te 5k netto to musi wydać conajmniej 8.4k pln (brutto pracodawcy), więc nie dziw się, że za randoma z ulicy nikt nie da prawie 10 kafli
Taki obraz "uciskanego" polskiego przedsiębiorcy


@qwertyasdf: Pięknie wszystkich do jednego wora wrzuciłeś na przykładzie jednego ekstremalnego przypadku człowieka, który z tego co można wyczytać dodać dwa plus dwa nie umie.

Dobrze, że te kraje które odeszły od kapitalizmu pokazują nam drogę "bogactwa" i "dobrobytu". Szczególnie te biedne, które nie miały komu nakraść żeby wydać na socjal, i inne pomysły władzy która lubi czuć się moralnie lepsza poprzez pomaganie ludziom z problemami
Zamiast podnieść pracownikom, zapłacić więcej niż inne lokalne januszexy to właściciel woli psioczyć że nie znajduje wyszkolonych pracowników za minimalną, nie wkładając w firmę ani złotówki od 15 lat.


@qwertyasdf: to jest idealne podsumowanie filozofii typowego byznesmena w Polsce, no #!$%@? xD. To samo teraz się dzieje z gastro i kurierką tudzież branżą transportową. Mentalności polskiego Janusza nie zmienisz.
@qwertyasdf: @bodziodestruktor: @apee: bo jest jeszcze jeden aspekt. Jak mają dużo zleceń to wydaje się, że
wystarczy podwyższyć pensje zatrudnić nowych ludzi i można liczyć worki z kasą. Żadna firma jeszcze nie zbankrutowała od straty potencjalnych zysków ale od rozdmuchanym kosztów pracowniczych kiedy po okresie hossy przychodzą gorsze czasy to już niejeden zakład sie wykruszył. Jak potrzeba dużo czasu aby takiego pracownika nauczyć co i jak a potem jak
Aktualnie od już kilku lat mają tyle zleceń że ludzi brakuje na całą drugą zmianę przez co firma traci setki tysięcy złotych.


@qwertyasdf: Zakładasz, że nie obsługują zamówień, które mogliby, gdyby mieli dwie zmiany. Ale gdyby mieli dwie zmiany, na dodatek pracowników po wyższej pensji niż obecnie to koszty zatrudnienia poszłyby w górę ponad dwukrotnie, a wtedy pewnie nie udałoby się utrzymać obecnych cen, więc w rzeczywistości po zatrudnieniu nowych ludzi