Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1665
Rozmawiałem wczoraj z kolegą który jest kierownikiem w średnim januszexie (ok 20 osób) Zaczął narzekać że nie ma kim robić, że pracownicy przez 3 lata obskakują 10 firm w cv, że każdy kogo przyjmie to porobi max pół roku i ucieka. Powiedziałem słuchaj znasz mnie wiesz jak robię daj mi 5k netto i masz rzetelnego pracownika który zmieni zawód na twój(odlewnictwo). Zaczęły się wywody że nie znam tego czy tamtego, że jakbym to wszystko umiał to może wtedy, z czego i tak połowa pensji pod stołem xD Wielkie zdziwienie że ludzie wolą na ochronie siedzieć niż zasuwać za stówkę więcej xD
Aktualnie od już kilku lat mają tyle zleceń że ludzi brakuje na całą drugą zmianę przez co firma traci setki tysięcy złotych. Zamiast podnieść pracownikom, zapłacić więcej niż inne lokalne januszexy to właściciel woli psioczyć że nie znajduje wyszkolonych pracowników za minimalną, nie wkładając w firmę ani złotówki od 15 lat.

Taki obraz "uciskanego" polskiego przedsiębiorcy

#antykapitalizm
  • 108
No tak, nie mogę się opędzić od zachwytów znajomych na temat pracy i wynagrodzenia w Amazonie czy LG ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@bodziodestruktor: Amazon akurat płaci lepiej i to na UoP + ma dodatkowe benefity. Chyba znajomi nie pamiętają lat 90-2000. No i dlaczego pracują w Amazonie skoro polski Januszex płaci lepiej?

To dlaczego wszyscy narzekają na zarobki w Polsce?


Kto narzeka to narzeka, to raz, dwa
Chyba znajomi nie pamiętają lat 90-2000


@loczyn: Nie porównuj gruszek z jabłkami, mamy rok 2021.

No i dlaczego pracują w Amazonie skoro polski Januszex płaci lepiej?


No i latają w jedną i drugą stronę, nie siedząc w jednej pracy przez dłuższy czas. Ciekawy przypadek, co?

Kto narzeka to narzeka, to raz, dwa - jak się porównuje do Zachodu to zawsze będzie źle, a chyba mało kto pamięta gdzie byliśmy w latach
Są firmy, które mogłyby produkować 2-3x tyle, ale zwyczajnie nie chcą,


@apee: jeśli znasz rynek, zapotrzebowanie i odbiorców, to co cię powstrzymuje, żeby tę niszę zagospodarować? Załóż spółdzielnię z podobnymi tobie znawcami, płać odpowiednio a nie odpędzisz się od potencjalnych pracowników. Ba, po ułożeniu sensownego biznesplanu (bo przecież wszystko o nim wiesz) znajdziesz bank, który ci to skredytuje :-)
A ja kolejny raz zadaję pytanie - dlaczego w 2021 roku nie ma firm, które płaciłyby tak dobre pieniądze, jak niektórzy się w tym wątku rozpisują, że to przecież nic trudnego?


@bodziodestruktor: bo polskiemu przedsiebiorcy bardziej na reke placenie najnizszej krajowej i rotacja pracownikow niz zatrzymanie kogos na dluzej. zostanie w jednej firmie wiaze sie w wiekszosci przypadkow z wiekszymy obowiazkami niz z wieksza wyplata xd
bo polskiemu przedsiebiorcy bardziej na reke placenie najnizszej krajowej i rotacja pracownikow niz zatrzymanie kogos na dluzej.


@okfmale: Polskiemu? Czyli za granicą płacą procentowo dużo powyżej minimalnej, tak?

I zwróć uwagę, że pytam o stosunek względem minimalnej, a nie siły nabywczej.
@qwertyasdf: Największymi znawcami tego jak powinno się kierować firmą są Ci co sami takowej nie prowadzili, bezdzietni najlepiej wiedzą jak wychowywać dziecko, a najlepszym kierowcą jest ten co siedzi na fotelu pasażera - we know, teoretycy życia lubią się pobudować, mimo że sami nic nigdy nie stworzyli.
@qwertyasdf: wiesz, że pracownik 5k netto to brutto ma 7100 na umowie, a FAKTYCZNY koszt pracodawcy 8500?

Dodatkowo dolicz:
Obowiązek badań, szkolenie bhp ze starym wąsatym dziadkiem, 26 dni urlopu, l4 którego pierwsze 30 dni płaci pracodawca, l4 jak gówniak zachoruje, dni do odpracowania za święta w niedzielę i dni wolne okzajonalne na narodziny dzieciaka, śmierć rodziny itd.

I okazuje się, że człowiek robi o 1/2 mniej, kosztuje x4.

Do tego:
Ja mu poprostu podałem rozwiazanie które jak widać potrafiło zaboleć Janusza/kuca nawet na drugim końcu Polski xD


@qwertyasdf: Nie podałeś mu rozwiązania. Tylko co najwyżej pomysł jak zatrzymać pracowników w firmie ale ten pomysł może się nie spinać z biznesem i jest bezwartościowy. Myślisz, że masz złote rozwiązanie dla jego problemów, a on jest masochistą i woli narzekać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co wy kuce macie w głowach broniąc każdego płacącego pod stołem janusza xD


@qwertyasdf: po prostu Ci, ktorzy cos w zyciu chcieli zrobic i zmierzyli sie z patologiami rynku wiedza, ze czasem rentowność i być albo nie być firmy zalezy od paruset zlotych zaplaconych pod stolem zamiast wiekszej kwoty do zusu. Przeciez Twoja rada to "zwieksz koszty o 15-20 tysięcy". A co, jesli dzis miesięczny zysk jest mniejszy? A co, jeśli
Wielkie zdziwienie że ludzie wolą na ochronie siedzieć niż zasuwać za stówkę więcej xD


@qwertyasdf: ale zdajesz sobie sprawę, że jak tym wszystkim podniosą wynagrodzenie o więcej niż stówkę, np 1k może 2k to ty to pierwszy zauważysz na półkach sklepowych?
dlaczego w 2021 roku nie ma firm, które płaciłyby tak dobre pieniądze, jak niektórzy się w tym wątku rozpisują, że to przecież nic trudnego?


@bodziodestruktor: Przecież są takie firmy i są ludzie którzy dobrze zarabiają. W mojej branży mam bardzo duży rozstrzał płac, niektórzy ludzie uparcie siedzą w polskich januszeksach za 1/5 stawki którą im na bieżąco oferują rekruterzy no i co im zrobisz ¯\_(ツ)_/¯