Wpis z mikrobloga

8/30 Klątwa z opactwa św. Marcjalisa w Limoges - przekleństwo odnotowane w księdze liturgicznej opactwa św. Marcjalisa, datowane na 2. poł. X wieku i skierowane przeciwko ludziom, którzy pustoszyli ziemie Kościoła w tamtejszej okolicy:

Oto informujemy was, bracia, że pewni źli ludzie niszczą ziemie należące do naszego pana, [świętego] Marcjalisa... Niech klątwa wszystkich świętych Pańskich spadnie na nich... Niech będą przeklęci w mieście. Niech będą przeklęci na polach. Niech będą przeklęci wewnątrz swych domów i na zewnątrz swych domów... Niech ich żony i ich dzieci i wszyscy, którzy z nimi przestają, będą przeklęci... Niech ich winnice i ich pola i ich lasy będą przeklęte... Niech Pan ześle na nich głód i pragnienie, zarazę i śmierć, aż zostaną starci z powierzchni ziemi... Niech niebo nad nimi będzie mosiężne, a ziemia, po której stąpają, żelazna... Niech Pan uderzy w nich, od spodu ich stóp aż po wierzchołki ich głów.

W średniowieczu osoby naruszające dobra kościelne, a w szczególności należące do Kościoła dobra ziemskie, bywały karane poprzez nałożenie klątwy. Taka klątwa, zwana też klątwą liturgiczną, była rzucana przez kapłana podczas nabożeństwa.

Kościół, zwłaszcza we wczesnym średniowieczu, wykreował sobie dość wygodny monopol na skuteczne rzucanie i zdejmowanie klątw, których podstawowym celem było - w dużym skrócie - piętnowanie niepokornych. Szczególnie często rzucano je na tych, którzy ważyli się naruszać dobra kościelne, np. najeżdżając lub zawłaszczając należące do Kościoła ziemie.

Co ciekawe jednak, popularność tego rodzaju przekleństw zaczęła maleć i stopniowo zanikać od ok. XIII wieku - przede wszystkim na terenach, na których władza państwowa (królewska) zaczęła oficjalnie otaczać dobra kościelne opieką. Kiedy bezpieczeństwo ziem Kościoła zaczęło być gwarantowane prawem świeckim, klątwy liturgiczne drastycznie straciły na popularności.

Ilustracja poniżej: grobowiec św. Marcjalisa w Limoges, centrum średniowiecznego kultu świętego, odkryty podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie opactwa w latach 60. XX wieku. Zabudowania samego opactwa uległy zniszczeniu i ostatecznie zostały zrównane z ziemią w następstwie rewolucji francuskiej, a w ich miejscu powstała przestrzeń publiczna - Place de la République.

#apaturium #sredniowiecze #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #magia #kosciol
Apaturia - 8/30 Klątwa z opactwa św. Marcjalisa w Limoges - przekleństwo odnotowane w...

źródło: comment_1633765706mUoOIHqQAs0AmAEpyutcZt.jpg

Pobierz