Wpis z mikrobloga

Siema stolarskie świry. Docelowo chciałbym zrobić zabudowę w kamperze, ale chce się nauczyć na szafkach do garażu/warsztatu. Co polecacie jako najwygodniejszą metodę łączenia płyt? Kreg jig/kołki/lamelki? Jestem totalnie zielony, nigdy wcześniej nic nie robiłem. Jaki zestaw kupić sobie na początek, żeby wszystko wychodziło w miarę ładnie i prosto? Chodzi mi o ściski kątowe, jigi, lamelownice, itd. jakiś zestaw do pierwszych szafek. W warsztacie mam już trochę narzędzi, ale nic typowo stolarskiego. I jeszcze jakie kanały/strony poleacie dla totalnych laików?

#stolarstwo #vanlife
  • 10
@Stef444n praktycznie cała branża meblowa jedzie na wkrętach assy wurth albo spax czy podobnych. Nikt z bardzo już z kołków czy innych nie korzysta bo szkoda czasu. Chyba że wyjątkowo jest taka potrzeba. Kup sobie ściski kątowe 90* żeby ładnie równo chwycić. Na początku polecam też nawiercać małym wiertłem pilota bo mimo, że to samowierty to lubią uciec kawałek. Dasz 4 wkręty na połączenie i nic tego nie ruszy. :)
@MOSKITek: Sam mam mebelki na próbę z płyty meblowej łaczone kątownikami i kurcze wydaje mi się że przy połączeniu -| <--- wkręt. Tak by wkręt był z boku to to połączenie jebnie a z kolei jak zrobie od góry to wkręt mi będzie wystawał w sklejce. Chyba żeby go zaszpachlować ale to w razie zdejmowaniu blatu problem spory xD
@Niebadzlosiem nie jebnie. Wszystkie kuchnie z płyty w Polsce są tak zbudowane. Jak robisz to z sklejki to tym bardziej nie puści. Tu masz odcinek o pocket screws https://youtu.be/-jW8YynwsDc ale je stosuje się głównie do drewna żeby gwint nie wyrywał włókien. Proste połączenie w płycie czy sklejce będzie też super mocne. Kołki czy lamele stosuje się do centrowania połączenia, które potem się skręca i to najczęściej w meblach do samodzielnego montażu.