Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
Awaria Facebooka polega na tym że wszystkie routery na świecie nie są w stanie dostać się do ich serwerów DNS.

Ktoś popsuł BGP (border gateway protocol) który jest odpowiedzialny za dynamiczne informowanie routerów jaką trasa można dostać się do serwerów DNS Facebooka.

#facebook
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@nychu: Ktoś już ładnie wytłumaczył. Jest sobie stadion ale ktoś ukradł znaki z dróg dojazdowych informujące o tym jak dostać się do stadionu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Przepraszam że posługuje się screenami z Twittera ale z telefonu ciężko o osobisty debug
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@tytanowyy: ciężko stwierdzić, jeżeli jakiś admin FB to zrobił - nie chciałbym być na jego miejscu. Nie wiem czy mogą go pociągnąć do odpowiedzialności finansowej (tutaj wchodzi w grę prawo stanu Kalifornii). Ale chyba sama świadomość takiego fackupa dałaby mi okropnego doła.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kefas_safek: Nie. Facebook ma swoje własne serwery DNS które padły i nikt inny nie zna odpowiedzi na jakie adresy IP domeny fb mają się rozwiązywać. 1.1.1.1 czy 8.8.8.8 pytają się Facebooka "ej mordo ten Facebook.com to na co się rozwiązuje"?. I trzymają to w cache (sterowanym przez TTL). Jak cache wygaśnie to znowu pytają się Facebooka, bo może się zmieniło. no i ta odpowiedź ci przekazują. Tak w skrócie to
  • Odpowiedz
@44gts: Powiem wam, że to jest jakaś dziwna sprawa. Akurat jak wywalił się facebook byłem przy kompie i sprawdzałem czy sieci fb są osiągalne. I taka ciekawostka - w tym samym czasie bardzo dużo było zmian w działaniu protokołu BGP. DNS momentalnie przestał odpowiadać co by oznaczało, że nagle się coś wysypało za równo po stronie routingu (mam u siebie cache DNS dla FB.com). Obawiam się, że pad DNSów i
  • Odpowiedz