Wpis z mikrobloga

Mam pytanie laika w temacie genealogicznym, bo choć jakoś specjalnie na razie w poszukiwania rodzinne się nie bawię, to pewne dokumenty posiadam i chciałbym może kiedyś wejść w to głębiej, a pewnej kwestii nie mogę odnaleźć. Chodzi mi mianowicie o to jak dojść do informacji o miejscu, w którym para zawarła małżeństwo w przypadku, w którym doszło do niego w innym urzędzie stanu cywilnego czy parafii niż ta, w której małżonkowie się urodzili czy zmarli? Mam np. dwa akty urodzeń pradziadków z jednej linii, aktów zgonów nie mam, bo jeszcze nie zdygitalizowano tego okresu, ale dysponuję aktami zgonów innych członków rodziny (z USC) i z tego co widzę nie ma tam informacji o miejscach zawarcia związków zmarłych osób. Mam też akty urodzeń ich dzieci i tam także nic takiego nie widzę. Sprawa o tyle się komplikuje, że małżeństwo zostało prawdopodobnie zawarte w czasie pobytu "na saksach", gdzieś w zachodnich Niemczech (zapewne nawet w szeroko rozumianych Prusach), choć wtedy jeszcze był to kraj urodzenia obu małżonków, którzy wracając ze saksów jeszcze przed I w.ś.w strony rodzinne, gdzie urodziło się im pierwsze dziecko, cały czas w Niemczech pozostawali (zabór pruski), będąc w tym samym "systemie ewidencji ludności", zatem tym bardziej jakaś tam informacja o tym powinna wraz z nimi "się przemieszczać w systemie". Gdzie szukać takiej informacji? Czy jeśli małżeństwo przenosiło się do innej miejscowości przy jakiejś okazji trafiała tam też informacja o miejscu zawarcia związku? Kopia aktu? Do USC, do lokalnej parafii?
#genealogia #metryki #historia
  • 4
@niecodziennyszczon: w aktach urodzeń dzieci / zgonów nie ma informacji o małżeństwach, jeżeli nie wiadomo gdzie były zawarte to pozostaje jedynie mieć nadzieje że ktoś to zindeksuje na stronie typu geneteka genealodzy.
Przynajmniej tak mi się wydaje, chyba że znajdziesz jakieś inne akta w archiwach, nie wiem może sądowe czy coś.
Mam podobny problem, prababcia urodzona w warszawie i tam mieszkała, cała rodzina prapradziadka tam urodzona ożeniona i pochowana a ja
@niecodziennyszczon: To jest skan z księgi urodzin/chrztów parafia Ryki z roku 1890 (w języku rosyjskim) z lewej na marginesie lp. nr49 (miejscowość Swaty, imię nazwisko urodzonego Jan Filipek)

Po prawej:

"Zdarzyło się w parafii... dnia 11 lutego 1890 roku o godzinie pierwszej po południu, stawił się... itd."

czyli kto się urodził, kiedy, gdzie, rodzice i rodzice chrzestni

A na marginesie w tej samej księdze urodzin(zaznaczone czerwonym kółkiem) jest już dopisek w