Wpis z mikrobloga

#miod #pszczelarstwo #pszczoly #pytanie
Siema Mirasy, kupiłem parę miesięcy temu miód od sąsiada. Jakoś w maju chyba. Do dzisiaj jeszcze się nie skrystalizował. Jest rzadki jak syrop.
Jakie mogą być tego przyczyny? Przegrzany? Przegotowany? Złe proporcje?
I co najważniejsze:
czy tak rzadki miód wciąż ma swoje pozytywne właściwości i wartości odżywcze?

Miód faceliowy jakby to miało znaczenie.

  • 8
@Sigfried bardzo wątpliwe żeby w maju miał już miód faceliowy, szczególnie w tym roku kiedy to maj był zajebiście zimny.
Prawdopodobnie dostałeś miód z zeszłego sezonu, który mógł podgrzać żeby był płynny (ale przesadził z temperaturą), albo mieszankę syropu glukozowo-fruktozowego.
U nas wszystkie miody faceliowy już skrystalizowane, tylko są w magazynie w którym jest dosyć chłodno.
@Torgerd: "Miód ma działanie bakteriobójcze dzięki enzymom, które pochodzą głównie z gruczołów ślinowych owadów. Ponadto znajdziemy w nim nadtlenek wodoru, czyli substancje o silnych właściwościach bakteriobójczych.

Do substancji antybiotycznych, które dzięki pszczołom znajdują się w miodzie, należą lizozym i apidycyna. Substancje te oddziałują na ziarniaki gram-dodatnie i pałeczki gram-ujemne. Miód pomoże również w infekcjach wywołanych laseczkami wąglika, prątkami gruźlicy, rzęsistka pochwowego i grzybami z rodzaju Candida.

W miodzie znajdziemy również dużo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ernando: #!$%@? mi sie. Kupiliśmy na początku lipca/koniec czerwca. I nie jest tylko faceliowy, ale mieszanka: akacja, lipa i facelia właśnie.

Zmienia to cos postać rzeczy?
@Sigfried: wiele. Akacjowy może nie krystalizować nawet przez 2 lata i właśnie jest baaardzo rzadki w porównaniu do innych miodów. Jeśli w twoim miodzie jest duży udział akacji, to jest to jak najbardziej prawidłowe.
@Sigfried: u mnie w chłodnym magazynie miód zebrany po kwitnieniu akacji oraz drugi po kwitnieniu lipy cały czas płynne, choć powoooooli przestają, ale lipa po zabraniu do domu zrobiła się ładnie płynna, a nawet spadź liściasta z zeszłego roku się upłynniła po przyniesieniu z piwnicy