Wpis z mikrobloga

Jestem na ryczałcie 15% oraz płatnikiem VAT UE, ale korzystając z odwrotnego obciążenia, wystawiam bezvatową fakturę kontrahentowi zagranicznemu z UE.

Chcę kupić laptopa na fakturę. Czy będę mógł odzyskać zapłacony VAT i jeśli tak, to w jaki sposób?

#podatki #ksiegowosc #b2b
  • 11
@A_Duda: ? Z tego co op napisał to jest zgłoszony tylko do VAT-UE, skąd założenie ze jest również czynnym podatnikiem VAT? o_o
@zexan jeśli nie jesteś „vatowcem” (nie wysyłasz pliku jpk co miesiąc) to nie możesz vatu odliczyć. Chyba ze zgłosisz się do vatu, wtedy to co innego. Ale bycie zgłoszonym do VAT-UE jeszcze nie implikuje tego, że masz taką możliwość.
@zexan: No to zmienia postać rzeczy, w takim wypadku jak kolega wyżej napisał, w pliku jpk zaznaczasz zwrot na konto i po domyślnie 60 dniach VAT będzie u Ciebie na koncie. Tylko jeśli jeszcze nie występowałeś o zwrot miej na uwadze ze US może przeprowadzić czynności sprawdzające (często się ostatnimi czasy przy takiej okazji zdarza)
Tylko jeśli jeszcze nie występowałeś o zwrot miej na uwadze ze US może przeprowadzić czynności sprawdzające (często się ostatnimi czasy przy takiej okazji zdarza)


@groger: a jak wyglądają takie przykładowe czynności sprawdzające?
@groger: Kolega napisał, że jest PŁATNIKIEM VAT UE. Więc założyłem, że jest vatowcem. Faktycznie, VAT UE to po prostu "europejski NIP" wiec można mieć nr VAT UE a nie być vatowcem. Swoją drogą kto wymyślał te nazwy? XD

@zexan: Tak jak kolega pisał, nie w VAT-7 tylko teraz w tym JPKV7M

Z resztą wystawiam fakturę tylko jednemu klientowi

uuuuu pchasz się w UoP kolego #pdk ( ͡° ͜ʖ
@zexan: Spoko, tak tylko informacyjnie wspominam, ludzie potrafią się przestraszyć jak dostaną informację, że rozpoczynają wobec nich czynności sprawdzające ;)