Wpis z mikrobloga

Przeglądałem dzisiaj tagi #paliwa czy #motoryzacja i widzę, że nie tylko mnie irytuje cena Pb95 zbliżająca się do 6 zł ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jeszcze gorsze są teksty portali o gospodarce, które nie są w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie chyba każdego zmotoryzowane: czy to wina rządu? Ale w sumie czego wymagać od copywriterów piszących raz o zaletach sztucznego futra, a raz o wpływie huraganu na ceny paliw. ¯\_(ツ)_/¯

Dlatego zaktualizowałem swoje obliczenia sprzed kilku miesięcy, żeby sprawdzić czy to wina wzrostu cen ropy, czy może wahań kursu USD-PLN, czy czegoś innego.

Kilka miesięcy temu zauważyłem, że jeśli cena ropy spadała to dolar względem złotówki drożał, a gdy cena rosła to dolar taniał. Niekoniecznie proporcjonalnie, ale tym można było tłumaczyć zmiany cen.

Generalnie jeśli weźmiemy cenę 1l Pb95 kupionego w Orlenie w hurcie to po opodatkowaniu powinno wyjść ok. 5,61 zł/l na dzień 17.09.2021. Natomiast, jeśli spróbujemy policzyć cenę 1l Pb95 na podstawie cen z rynków światowych to powinno wyjść ok. 5,12 zł. Oznacza to różnicę na poziomie ok. 0,49 zł na litrze. Były w historii takie różnice, ale nie utrzymywały się tak długo. Średnia za lipiec-wrzesień to 0,59 zł na litrze.

Być może wzrosły koszty przetwórstwa ropy albo marża rafinerii i jej nie uwzględniłem. Ale na przestrzeni ostatnich ~6 msc musiałyby wzrosnąć o ok. 100%, by ceny Pb95 z obu źródeł mniej więcej się zrównały. Możliwe, ale ciężko mi w to uwierzyć.

(Do tego oczywiście trzeba doliczyć jeszcze marżę stacji, pewnie koszty transportu itp., i dostaniemy cenę na stacji)

No dobra, ale jaka jest odpowiedź na najważniejsze pytanie III RP: który jest odpowiedzialnym za co?

Ani Edek, ani Sławek, tylko Daniel.

Z jakiegoś powodu hurtowe ceny paliwa sprzedawanego przez Orlen wzrosły bardziej, niż powinny, na przestrzeni ostatnich 3-6 msc. Orlen ma problemy finansowe czy chodzi o coś innego?

(Ktoś wspomni podatki - owszem, opodatkowanie paliwa w Polsce jest wysokie i mocno usztywnione, ale w tym momencie pozostaje mniej więcej w standardowych widełkach 40-50% ceny paliwa (σ ͜ʖσ) )

Gratis macie wykres.

Kulturozofiapl - Przeglądałem dzisiaj tagi #paliwa czy #motoryzacja i widzę, że nie t...

źródło: comment_1632074147DoUrgxA0h7dsDtG648qf1j.jpg

Pobierz
  • 8