Wpis z mikrobloga

Czy nacjonalizm może być lewicowy?.
To pytanie może wielu zastanawiać. Dla lewej strony bowiem nacjonalizm jest często równorzędny z faszyzmem. Prawica z kolei lubi przytaczać przykład narodowego socjalizmu. Jak jest, więc naprawdę? Zanim odpowiem na to chce wyjaśnić dwie rzeczy. Po pierwsze termin lewica i prawica są współcześnie dość mało przejrzyste. Dlatego już samym początku chce zaznaczyć, że będę używał tych terminów głównie w odniesieniu do idei egalitaryzmu ekonomicznego i nie uwzględniam tu poparcia dla, chociażby osób LGBT. Mało kto w końcu wie, ale Marks nie przepadał za gejami. Drugą kwestią, którą chce od razu zaznaczyć jest to, że odrzucam lewicowość narodowego socjalizmu już na samym wstępie. A przynajmniej narodowy socjalizm, jaki reprezentował Hitler, ale do tego jeszcze przejdziemy. Gdy mamy te kwestie już za nami możemy przejść do samego pytania.

Otóż moja odpowiedź jest twierdząca i już wyjaśniam dlaczego. Zacznijmy od tego, że sam nacjonalizm ma korzenie w rewolucji Francuskiej, a dokładniej w jakobinizmie, która uznawała naród za suwerenny podmiot niezależny od władzy króla. Potem, choć Marks był internacjonalistą to Stalin postawił już na budowanie socjalizmu w jednym kraju co stanowiło zwrot od idei światowej rewolucji. Mao był za to przychylny patriotyzmowi. Idee nacjonalistycznie łączyły się z lewicowymi głównie w przypadku ruchów wyzwoleńczych od władzy kolonialistów. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny jest tutaj dobrym przykładem.

Po drugiej stronie natomiast mamy przykład strasserystów. Byli oni związani z lewym skrzydłem partii NSDAP. Ich idee były znacznie bardziej lewicowo ekonomiczne od Adolfa. Odrzucali całkowicie kapitalizm na rzecz rzeczywiste narodowego socjalizmu co doprowadziło do ich konfliktu z Hitlerem. Gdy ten doszedł do władzy byli w opozycji. Oprócz tego w tamtym okresie pojawiła się postać Ernsta Niekischa, który założył grupę narodowo bolszewicką Wider stand. W Rosji natomiast Nikołaj Ustryałow również łączył idee rewolucji bolszewickiej z ideami narodowymi. Współcześnie kontynuatorami ideologi narodowo bolszewickiej jest, chociażby postać Dugina. Dość kontrowersyjnego filozofa, który pomimo nacjonalistycznych, a nawet tradycjonalistycznych tendencji krytykuje kapitalizm.

Wracając do okresu przedwojennego dobrze byłoby też wspomnieć dwóch przedstawicieli ruchu rewolucji konserwatywnej. Spenglera, który postulował bycie socjalistą jako postawę etyczną oraz Ernsta Jüngera. Ten drugi w swoim dzielę Robotnik postulował przejęcie władzy z rąk liberalnego mieszczaństwa przez nowy typ człowieka, jakim jest robotnik mający być u niego dosłownie nową arystokracją. W Polsce idee nacjonalistyczne i socjalistyczne reprezentował, chociażby Brzozowski ze swoim nacjonalizmem proletariackim i Jan Stachniuk, który z kolei łączył filozofię Nietzschego z Marksem oraz nacjonalizmem co tworzyło dość ciekawą mieszankę. Również Jan Mosdorf, jeden z przywódców przedwojennego ONR wykazywał dość lewicowe tendencje, o czym pisała niedawno @Girl_Debord..

Warto też na sam koniec wspomnieć o tendencjach nacjonalistycznych w PRL za czasów Gomułki. Do idei narodowego komunizmu nawiązywało środowisko skupione wokół Mieczysława Moczara. Innym przykładem może być nacjonalista Piasecki, który znowu poszedł na współprace z władzą ludową.

Podsumowując wydaje mi, że pokazałem dość szczegółowo, że idee narodowe i socjalistyczne mogą jak najbardziej się łączyć, i to w dość udany sposób. Obie idee odwołują się w końcu do kolektywizmu i potrzeby solidaryzmu społecznego. To, co je dziś dzieli to kwestia nie samej ekonomii, a raczej kwestie kulturowe jak LGBT lub pamięci o tradycji. Czy będzie jeszcze kiedyś możliwość zaistnienia sojuszu narodowców i lewicy? To już czas pokaże, choć w obliczu dominacji neoliberalizmu raczej wzajemna walka jest bardziej im szkodzi, niż pomaga.

#nacjonalizm #antykapitalizm #polityka #revoltagainsthemodernworld #socjalizm #marksizm #historia #anime
Al-3x - Czy nacjonalizm może być lewicowy?.
To pytanie może wielu zastanawiać. Dla l...

źródło: comment_1631791041lxjFm7DAEJ8avMCBAkJcvp.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz