Wpis z mikrobloga

Największym grzybem filozofii jest tzw. iluzjonizm, czyli teoria głosząca, że świadomość jest iluzją, że świadomość jest nierealna, co w skrajnej interpretacji prowadzi do wniosku, że wszystko, czego doświadczamy, po prostu nie istnieje, bo tak byłoby najlogiczniej, bo skoro mówimy, że świadomość jest nierealna, a realny znaczy istniejący, to znaczy, że świadomości nie ma, a skoro świadomości nie ma, to mnie nie ma, a jeśli mnie nie ma, to nie mogłem tego napisać, więc tego tekstu też nie ma, a jeśli go czytacie, to wiedzcie, że może i go widzicie, ale to tylko złudzenie, bo tak naprawdę to tego nie czytacie, bo nie da się przeczytać czegoś napisanego przez kogoś, kto nawet nie istnieje, a jeśli nawet jest napisane, to pewnie nie przeze mnie, ale wątpliwe jest, by zostało przez kogokolwiek przeczytane, no bo przecież, żeby to przeczytać, musiałby istnieć aparat poznawczy podmiotu czytającego, ale takiego czegoś nie ma, bo jest nierealną iluzją. Nawet nie ma sensu rozwodzić się nad czymś, co tak naprawdę nie istnieje.

Pamiętajcie też Programiści15k, że tak samo jak świadomość jest iluzją, tak wasze programy komputerowe też są iluzją, bo czegoś takiego jak software po prostu nie ma, bo jest tylko jedyny fizyczny realny hardware, a wasza praca nie dość, że nierealna, to jeszcze szkodliwa, no bo jak to może być, że programista, którego nawet nie ma, na dodatek tworzy jakiś software, którego też nie ma, a zarabia tyle piniendzy, że aż tym swoim zarabianiem demoralizuje ludzi i przez to pchają się do nic nie robienia, no bo jak można tworzyć coś, co nie istnieje. Nawiasem mówiąc, te pieniądze też są nierealne, bo puste, bo realne to jest złoto, a nie jakieś cyferki w komputerkach, jakieś piniondze fiducjarne, jakieś bitcoiny, już nie wspominając o tym, czy ktoś w ogóle widział kiedyś jakieś liczby, jakieś cyferki, to wszystko jest iluzją umysłu, tego nie ma. Piniondze nie istnieją. Tylko czym te programisty tak demoralizują, bo to dziwne jest, bo wychodzi na to, że demoralizują niczym i jak można demoralizować ludzkie umysły, skoro one są nierealne.

XD

#filozofia #filozofiaxd #narkotykizawszespoko #dennett
  • 6
  • Odpowiedz
Nie mam z filozofią nic wspólnego to się wypowiem.

Moim zdaniem właśnie jedynie świadomość wydaje się nie być iluzją. Mimo, że nie jesteśmy w stanie jej udowodnić, ani wskazać miejsca jej "pobytu" (nawet dla neurobiologów mózg nie jest taki oczywisty w tej kwestii) to nikt nie ma wątpliwości, że świadomy jest.
  • Odpowiedz
@rmweb: jak #!$%@? pieniądze są bezwartościowe. Weź sobie jakąś książkę o ekonomii poczytaj a nie bajdurzysz.

Jakbym miał znajomą co jest fanatykiem poezji i za ładny poemat mógłbym liczyć na ręczną robótkę to wtedy nawet słowa miałyby wartość. Koncept pieniędzy i walut to jest kwestia umowy społecznej która powstała po to żeby sobie życie ułatwić.

Ten iluzjonizm nigdy do mnie nie przemawiał, jeżeli iluzja/matrix jest aż tak szczegółowa i niczego poza
  • Odpowiedz
@DiscoKhan: Ej, ale ja tego nie pisałem serio, tylko ironicznie streściłem koncepcję iluzjonizmu i do czego prowadzi założenie o nierealności świadomości, bo właśnie jedną z najczęściej przytaczanych analogii jest porównywanie świadomości do software i twierdzenie, że oprogramowanie jest nierealne, a foldery nie istnieją, bo są tylko wirtualne xD
  • Odpowiedz
@rmweb: Nie ma sensu rozmawiać o realności w oderwaniu od zmysłów. Realne jest to co odbieramy. A nawet jeśli jakoś nie, to nie jesteśmy w stanie tego odróżnić. W związku z tym, cały ten ilizuzjonizm jest bezprzedmiotowy.
Poszukiwania sedna i prawdziwej platońskiej formy rzeczy to pułapka ciągłej pogoni. My ludzie, jesteśmy osadzeni w tej rzeczywistości tu i teraz, z takim aparatem poznawczym jaki mamy. Dociekanie rzeczy, które na ogół mu umykają
  • Odpowiedz
@BudgetRevolution: Uważam podobnie. To, co widzimy, jest interpretacją umysłu, ale nie ma podstaw, by sądzić, że skoro rzeczywistość jest inna, niż nam się wydaje, to w związku z tym świadomość jest nierealna. To, co jest nam dane bezpośrednio, jest najbardziej realną rzeczą, a o wszystkim innym można jedynie spekulować.
  • Odpowiedz