Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika #pytanie #pytaniedoeksperta
Hello, mam pytanko przy niedzieli ;)
Planuję założyć instalację PV we własnym zakresie tzn samodzielnie i zastanawiam się czy mogę teraz wrzucić na dach 12 paneli Longi 535W czyli 6420W w jednym stringu i do tego falownik Sofar 8.8kW i taką instalację bez wyłącznika przeciwpożarowego zgłosić do Tauronu a np w przyszłym roku dołożyć na drugim stringu jeszcze ok 4kW i nigdzie tego nie zgłaszać?

A jeśli bym musiał zgłosić do Tauronu to czy przy zmianie umowy nie wpadnę już w nowy sposób rozliczania produkcji?

Jeśli ktoś ma dostęp do paneli w dobrej cenie to zapraszam do kontaktu :)
  • 33
@Niedobry tak też myślałem ;)
Ale ogólnie sam zamysł żeby zrobić teraz pół a potem drugą część jest do ogarnięcia wg Ciebie?
Nie wiesz jaki to może mieć wpływ na sposób rozliczania prosumenta po nowym roku ?
Specjalistą nie jestem, więc takowy niech mnie poprawi. Czytając kartę katalogową Sofara widzę, że przyjmie on po 6kW na string. Ale jego moc wyjściowa od strony AC jest 8kW. Więc dokładając za rok 4kW i tak nie wyciągniesz więcej niż 8kW na wyjściu.

Przy SolarEdge kupiłbym od razu falownik większy falownik i nie martwił się, że ileś kW pójdzie... no właśnie stracę.

Nikt jeszcze nie czy coś się zmieni w przyszłym roku.
mirekwirek - Specjalistą nie jestem, więc takowy niech mnie poprawi. Czytając kartę k...

źródło: comment_1630824881K9qZgLZDMyy6qrkw9XsdMk.jpg

Pobierz
@599GTB na liczniku są zapisane dane odnośnie mocy pvki. Prościej będzie już zrobić większą instalacje i liczyć na szczęście, że nikt nie zauważy brak wyłącznika przeciwpożarowego.
Z drugiej strony na upartego wyśle ci santona a po odbiorze sobie go zdejmiesz i mi odeślesz ( ͡º ͜ʖ͡º)
@599GTB: Stary. Na energii elektrycznej nie stracisz w tym kraju. Wiem co mowie i moge sie #!$%@? zalozyc z kazdym. Rob. Tylko #!$%@? zabezpiecz. Jakkolwiek. Co do rozbudowy to luzik. Zawsze mogles wymienic panele na sprawniejsze, miec wiecej dni slonecznych itd, to detal i nikt sie nie #!$%@?. Proporcje panele-inwerter wskazuja ze cos tam wiesz w temacie.
@599GTB: Zrób tak jak planujesz (może po za ładowaniem sie w longi >500W) ale zgłoś w tauronie instalacje docelowej mocy (bez uzgodnienia). Tauron działa bardzo szybko, więc bardzo szybko będziesz wiedział czy jest dobrze i tym sposobem masz spokój na lata.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@599GTB: No chociaz tyle. Masz do czego podpiac ochronniki w ogole? Wracajac do tematu. Normalnie rob, nawet jesli kiedys ktos sie #!$%@? to zawsze przerobisz na off-grid i wywalone jajca. Kupisz bojler elektryczny i bedziesz ciepla wode magazynowal itd. itp. Mozliwosci jest mnostwo. Ale darmowy prad zawsze Ci zarobi. (Tak wiem, na poczatek to inwestycja, ale zwraca sie duzo szybciej niz excelowe wyliczenia. Poniewaz one nie uwzgledniaja inflacji i przyszlego kryzysu
@Niedobry kolega zamontował 11kW na zgłoszeniu na 9.8kW - panele zupełnie inne założył niż zgłosił i bez problemu Tauron przyjechał i licznik wymienił mino że wyłącznika przeciwpożarowego i odbioru straży nie było więc to wszystko mocno teoretyczne chyba jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@599GTB: Mireczku. Papiery to jedno. Ale przypomnij mi co za wartosci masz w stringu? Chcesz splonac? U siebie rob jak u siebie. Ja mam juz kilka miesiecy inwerter 45 tke, ale do momentu remontu instalacji to marznie w garazu. No ni #!$%@? nie przyjanuszuje gdy dom caly w styropianie.