Wpis z mikrobloga

Badacze natrafili na ciekawy sygnał radiowy z kosmosu, który sklasyfikowano pod nazwą FRB 20180916B. Powtarza się on regularnie co 16 dni 8 godzin i 40 minut. Naukowcy porównali te błyski radiowe z istniejącymi modelami i nie znaleźli żadnej prawidłowości. Ich źródłem jest "coś innego".

Szybkie rozbłyski radiowe są jednym z najciekawszych zjawisk w kosmosie. To potężne fale radiowe o krótkiej długości fali. Trwają milisekundy, ale są w stanie rozładować tyle energii, co 500 milionów Słońc. Naukowcy natrafili na nowy sygnał sklasyfikowany pod nazwą FRB 20180916B. Ten jest jednak bardzo tajemniczy. Sygnał FRB 20180916B powtarza się z częstotliwością wynoszącą 16 dni 8 godzin i 40 minut. Badacze próbowali dopasować go do znanych nam obecnie modeli, które związane są m.in. z magnetarami, pulsarami czy wiatrami podwójnymi. Jednak bez sukcesu i nowe rozbłyski radiowe wymykają się dostępnej wiedzy.

#kosmos #ciekawostki #ntdc
ntdc - Badacze natrafili na ciekawy sygnał radiowy z kosmosu, który sklasyfikowano po...

źródło: comment_16306665691ZOkfE4gsILY1y2MlB7rtd.jpg

Pobierz
  • 10
Trwają milisekundy, ale są w stanie rozładować tyle energii, co 500 milionów Słońc.

@ntdc: chyba Cie troche poniosło z tą ilością energii,
Cytujac artykuł z uranii

Szybkie błyski radiowe to intensywne wybuchy emisji radiowej, które trwają zaledwie milisekundy. U ich źródła, światło tych potężnych erupcji zawiera w jednej milisekundzie tyle energii, ile Słońce emituje w ciągu 3 dni.


https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/co-szybkie-blyski-radiowe-mowia-nam-o-halo-galaktyk