Wpis z mikrobloga

Pytanie do ludzi umiących w prąd. Próbuje reanimować odkurzacz bezprzewodowy Black & Decker Dustbuster 4.8V. obecnie po naładowaniu zdycha w kilka chwil, podejrzewam że ogniwa już nie trzymają ładunku. Normalnie siedzą tam 4 ogniwa Suppo 1.2V NiMH o nieznanym parametrze mAh. Planuję, a właściwie to już zrobiłem, coś takiego jak na rysunku. Ogniwa 18650 wziąłem z dwóch powerbanków Manty (kiedyś z nimi afera była, że oszukana pojemność) Połączone jest to tak jak na rysunku i pytanie czy to nie jebnie podczas ładowania? Mam stare ładowarki na prąd stały 7.5V 1000 mA (na pusto podaje 11.3V) i drugą 7.5V 1500 mA (na pusto podaje 11,7V) Która z nich się lepiej by nadawała o ile w ogóle któraś się nadaje Waszym zdaniem?

Silnik powinien wytrzymać do około 9V. Nie znalazłem parametrów tego konkretnego, ale podobne modele do tylu wytrzymują. http://www.leshimotor.com/en/pd.jsp?id=26&fromColId=106

Tutaj jest temat po hiszpańsku z fotkami bebechów tego odkurzacza gdyby ktoś chciał zobaczyć tą płytkę https://www.forosdeelectronica.com/threads/problema-con-aspirador-de-mano-black-decker-motor-consume-demasiado.172722/

Zanim ktoś napisze "kup nowy" to informuję że już kupiłem, ale to jakieś chińskie gunwo za 50 zeta. Słabo ssie a odkurzać tym bez słuchawek dokanałowych czy stoperów było by ciężko bo dźwięk jest bardzo nieprzyjemny, gwiżdżący.

#elektronika #elektryka
Pobierz JaktologinniepoprawnyWTF - Pytanie do ludzi umiących w prąd. Próbuje reanimować odkur...
źródło: comment_16306385179R7lyuec17jx2QRql3apSb.jpg
  • 27
@dlugi_: To o napięciu wiem, ale te ładowarki zawsze podają coś więcej niż na naklejce np 4.5V dawała 6V więc te 7.5V pewnie też da trochę więcej. Naładowałem oba pakiety przed zamontowaniem i na próbnym odpaleniu ciągnie jak nigdy wcześniej więc prądu chyba starcza. W necie ciężko coś o tych ogniwach znaleźć bo napisane jest jedynie ICR 18650 1200 mAh 3.7V QBOFAH ¯\_(ツ)_/¯
dwa ogniwa 18650 i połączyć je szeregowo. Będzie mniejsza pojemność, ale bez potrzeby montowania jakichś bmsów.


@JaktologinniepoprawnyWTF: ogniwa litowe ZAWSZE muszą mieć jakiś układ nadzorujący ładowanie i balansujący napięcie na ogniwach. Albo używasz inteligentnej ładowarki z wbudowanym balancerem i ona pilnuje poszczególnych ogniw, albo używasz głupiej ładowarki i wtedy ogniwa muszą mieć swoje układy zabezpieczające. W Twoim przypadku musisz zamontować bms
Inaczej jedno ogniwo w szeregu może się przeładować i nieszczęście
@MiQ27: To może ponownie dolutuję te porty ładowania od powerbanków i będą się ładować 2 x 4.2V i na czas ładowania pakiety będą tylko połączone tym pomarańczowym kablem a do pracy przełącznik będzie zamykać obwód w płytce przy silniku i będzie śmigać na 8.4V, dobrze myślę?

Te porty ładowania mają jakiś kontroler MP3401A na płytce CHD-XS V9.0
Pobierz JaktologinniepoprawnyWTF - @MiQ27: To może ponownie dolutuję te porty ładowania od po...
źródło: comment_1630649001OymokEYSkTMbWnMc8reI99.jpg
@JaktologinniepoprawnyWTF: Generalnie kolego to potrzebujesz miec na wyjsciu z tych ogniw 4.8v a zatem polecam Ci jakas malutka przetwornice typu step-down np KIS, moduł jest tak malutki ze spokojnie go zakmniesz w swoim ukladzie. Czy wiesz jaki byl prad (Amperaz) w tym odkurzaczu potrzebny? dobierz wlasciwe ogniwa, sa bardzo dobre ogniwa Sanyo i LG np SANYO GA 3500 co w Twoim ukladzie dało by 7.4 7 500 mAh

Ewentualnie posumuj wszystkie