Wpis z mikrobloga

Kompletuję na papierze swój pierwszy zestaw narty + buty. Do tej pory śmigałem w wypożyczanym sprzęcie, ale chciałbym już mieć coś swojego. Szukam opinii o flexie w butach, którą będę mógł porównać do tego, co proponować będą sprzedawcy. Do tej pory, w oparciu o grafiki z neta, celowałbym w flex 80-100, ale czy stówka przy mojej wadze i zaawansowaniu nie będzie zbyt sztywna? Szukam sprzętu, który pozwoli cieszyć się z jazdy przez kilka sezonów, żebym mógł jeszcze na nich spokojnie kursy dla średnio zaawansowanych przejeździć.

Wzrost: 180cm
Waga: 75kg
Poziom umiejętności: 3-4/10
Przeznaczenie: trasy, 80% rano, 20% rozjeżdżone, jazda rekreacyjna

Narty jakie sobie wybrałem to Atomic Vantage 79TI, długość narty 163cm. Wydają się być dobrym wyborem na stoki zarówno w Polsce, jak i za granicą, można na nich szusować po świeżo zrobionych stokach, jak również rozjeżdżonych, albo uciec na puch.

Co sądzicie o moich przemyśleniach?

#narty #narciarstwo
  • 13
@advert: Niekupione jeszcze, taka długość wyszła mi z internetowej zasady '15cm mniej od wzrostu'. Twoim zdaniem w jaką długość narty powinienem celować?
@Meriu: Taka długość to jakbyś miał narty pierwszy raz na nogach, a mówiłeś ze już jakieś wypożyczanie miałeś za sobą. Imho powinieneś celować w 175 jeśli chcesz dłużej na nich pojeździć.
Buty również - flex 100, jeśli maja kilka sezonów posłużyć.
@Meriu szukaj nart ok 170cm biorąc pod uwage twoj poziom zaawansowania i wzrost. Flex polecam 80-90 na tym pozomie i to co zamierzasz robic na nartach na najblizsze lata Jestem instruktorem narciarskim od 27 lat i moje wskazowki wynikają z doswiadczenia swojego, kolegów ze szkolki i uwag moich uczniów co do sprzetu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Meriu: polecam kupić buty z flexem 120-130 ale coś w rodzaju lange xt lub salomon quest/qst.
Narty zależnie od ich rodzaju ale 163 to ewidentnie za krótkie.
@Meriu: Też tak uważam jak @melba :) Ja jakoś jestem fanem butów Salomona. Zawsze mi było w nich dobrze przez cały dzień na stoku. Narty minimum 170 cm lub okolice (168/173) w zależności od producenta. I buty kup nowe, narty jakie chcesz.
@odislaw: Dzięki za odpowiedź, są jakieś negatywy posiadania bardziej elastycznych butów wraz ze wzrostem umiejętności? Mniejsza kontrola nart, bo noga bardziej pływa?

@melba: @Fasolek: Jeździcie na nartach raczej cały dzień, czy tylko przez 2-3 godziny?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Meriu: flex nie jest bezpośrednio powiązany z wygodą. To mit wzięty z tego że dawniej wysoki flex był zarezerwowany tylko dla butów sportowych.
Mam salomon qst 130 i bez problemu spędzam na stoku 6-8h.
@Meriu: a ja od siebie dorzucę, że generalnie nie ma co się specjalnie męczyć cwaniakując i biorąc dłuższe narty nie mając super doświadczenia. Jeśli jeździsz okazjonalnie i raczej rekreacyjnie to ta narta przede wszystkim powinna byc wygodna i komfortowa. Czym dłuższa narta przy tym samym promieniu skrętu tym potrzeba włożenia większej siły, żeby ta narta wycięła zakręt.

Z tego co widzę, Twoja narta, o której tu napisałeś to taki bardziej all
polecam kupić buty z flexem 120-130 ale coś w rodzaju lange xt lub salomon quest/qst.


@melba: poziom 3-4 to początkujący, flex flexowi nie równy ale brałbym coś w okolicach 100.
@Meriu: Na samym początku, jak jeszcze nie znasz swoich umiejętności, stylu jaki Ci pasuje i ile tak na prawdę będziesz czerpał radości z nart, radzę nie wpierdzielać się w nowe narty za grubą kasę z założeniem że będzie na kilka sezonów Zamiast tego fajną opcją są dwa komplety. Weź sobie dwie starsze i tańsze, o różnej charakterystyce i zmieniaj. Jedne krótsze i łatwiejsze na polskie gównostoki i jakąś dłuższą i twardszą
@Meriu: oczywiscie, wraz ze wzrostem twoich umiejętności(krawedz, ostrzejsza jazda, bardziej zaawansowane techniki jazdy) twardszy but to lepsza kontrola nad nartami. Jesli bedziesz robic postępy w ktoryms momencie powinienes przesiąść sie na buty z twardszym flexem. Ja sugeruję się tylko twoim poziomem jazdy i wzrostem oraz ze bedziesz przebywal na stoku od rana do popoludnia(bardziej miekkie buty dla początkujących ktorzy jezdzą, to wazne - często siłowo, mniej męczą stopę po calym dniu.
@krzywy_lublin: Twój komentarz sprawił, że zmieniłem zdanie co do nart i wybrałem Twoją ścieżkę zakupu. Na ten rok kupię sobie używane allmountainy do zabawy, później dokompletuję coś szybszego, a odłożone pieniądze z tego roku zainwestuję w jeszcze lepsze buty.

@Fasolek: @melba: Posłuchałem Was, w sklepie po przymiarce wybrałem buty Salomona - jako jedyne były komfortowe w okolicy kości skokowej.

@advert: Dziękuję za radę co do długości narty, co