Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki pracujące stacjonarnie w #berlin
Ile mam zarabiać w € miesięcznie żeby utrzymać się w tym mieście na poziomie życia ok 15-16k na rękę w Poznaniu/Wrocławiu

Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o płace i koszty normalnego życia w Berlinie

#praca #emigracja #niemcy
  • 16
@loculi: Berlin jest nieznacznie droższy niż Warszawa. Myślę że 5k netto pozwoli Ci na utrzymanie standardu życia, a może nawet podwyższenie. Pamiętaj, że w DE masz dostęp do znacznie lepszej służby zdrowia, masz darmowe autostrady, korzystasz z sieci metra, ścieżek rowerowych itp. To wszystko kosztuje i może nawet bym powiedział, że tyle samo a standard życia i tak wzrośnie. Masz też duże lotnisko, z którego możesz lecieć gdzie chcesz, za o
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@milvanb: Jak to 5k euro netto w Berlinie ma się do średniej krajowej i w ogóle klasy średniej? Wydawało mi się że kwoty są niższe żeby sobie żyć normalnie w tym kraju, właśnie ala niemiecka klasa średnia
@loculi: zapytałeś o standard życia względem 16k w PL. Srednia niemiecka to coś koło 3500, za to już się żyje bardzo dobrze w Berlinie. Chcesz porównywać standard życia w PL który ma z 3% ludzi. Niemcy są mniej rozwarstwione, przez co takie IT nie zarabia X5 minimalna krajową, a może X3. Tak się lepiej żyje nawet mając mniej w kiermanie.
@liebau03: Znajoma wynajęła dwa lata temu kawalerkę 10minut od Morizplatz za 600 z kawałkiem. Jest naprawdę mala i łazienka ujście wentylacji ma do kuchni ale odnowiony blok i nie musi mieszkać z kimś.

Wiec zakładam ze nawet teraz gdzieś na końcowych stacjach sbahna tez można coś takiego znaleźć przy pewnej dozie szczęścia i cierpliwości.

Ale zdecydowanie to ma się nijak do poziomu życia 15k w poznaniu :)