Wpis z mikrobloga

Właśnie w Warszawie dobijamy do 200mm opadów przez sierpień. Mniej więcej tyle spadło. Wyjątkowo mokry sierpień jest w tym roku. Norma wieloletnią to wg różnych serwisów od 50 do 60mm za sierpień. Roczna norma dla Warszawy to ok. 650mm. Zwykle najbardziej deszczowym jest lipiec ok. 70mm.
Dziś spadło wg stacji w Regułach prawie 15mm.

W sierpniu padało przez 19 dni.

#warszawa #pogoda #deszcz #opady
  • 10
  • Odpowiedz
@robertx: na podtopienia nie ma wpływu ile spadło przez miesiąc ale przez 24 godziny. Tutaj woda nie zbiera się przez 2 tygodnie. Spada więcej w kilka godzin i problem. A koszty ochrony są duże. Budowa kanalizacji, która wytrzyma opad 100mm w ciągu 5 godzin to olbrzymia kasa.
  • Odpowiedz
@Rasteris: Ale intensywność pojedynczego opadu jest zupełnie inna niż jeszcze 10 lat temu i o to mi chodzi. Ja wiem, że przebudowa wszystkich instalacji żeby przyjęły opad 20mm na godzinę to kupa kasy ale alternatywą jest bycie ciągle zalewanym. Tym bardziej nie ogarniam tego w przypadku nowych inwestycji, użycie grubszych rur czy zrobienie większych zbiorników owszem, będzie droższe, ale nie są to tak kosmiczne kwoty jak w przypadku przebudowy
  • Odpowiedz
@robertx: grubsze rury nic nie dadzą, bo potem masz wąskie gardło dalej. Powoli się powiększa system, ale nie da się szybko tego zrobić. I koszt tego nie może przekroczyć kosztu strat spowodowanych podtopieniem. Jaki sens jest wydać 20 mln, żeby uniknąć strat w wysokości 5mln przez 20 lat?
Problemem raczej jest budowanie w takich miejscach, które są podatne na zalania. Czy wizję architektów ignorujące warunki naturalne, bo tak będzie ładnie wyglądało.
  • Odpowiedz
@avatarr: trzeba by poszukać na stronie IMiGW. Kiedyś mieli takie dane archiwalne wystawione. Ostatnio nie mogłem znaleźć. A pamiętam, że były od 1946 r. dokładne.
  • Odpowiedz