Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 26 sierpnia - Nie bój się katastrof

„Rozbiłem się, zanim jeszcze wszedłem na pokład [...] podróż pokazała mi, jak wiele z tego, co mamy, jest zbędne, i jak łatwo możemy w razie konieczności zrezygnować z tych rzeczy i nigdy nie odczuwać ich braku”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 87.1

Zenon, powszechnie uważany za założyciela szkoły stoickiej, przed zajęciem się filozofią był handlarzem. W podróży z Fenicji do Pireusu jego statek zatonął razem z ładunkiem. Zenon trafił do Aten, gdzie w trakcie wizyt w księgarni zapoznał się z filozofią Sokratesa i, później, ateńskiego filozofa o imieniu Krates. Wpływ tych myślicieli doprowadził do diametralnej zmiany biegu życia Zenona i opracowania przez niego szkoły myślenia i zasad znanych obecnie jako stoicyzm. Według antycznego biografa Diogenesa Laertiosa Zenon miał żartować: „Ponieważ mój okręt zatonął, podróż mi się udała”. Inne źródła przypisują Zenonowi te słowa: „Dobrześ uczyniła, Fortuno, popychając mnie w ten sposób ku filozofii”. Stoicy nie byli teoretykami, gdy mówili, że powinniśmy działać z „opcją rezerwową” i że nawet najbardziej niefortunne wydarzenia mogą wyjść nam na dobre. Cała filozofia stoicyzmu jest oparta na tym podejściu!

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 34
  • Odpowiedz
@7ujMejster: tak jak to ujął Marek Aureliusz

Na wszystko godzę się, co jest zgodne z tobą, o wszechświecie. Nic mi nie jest zawczesne, nic zapóźne, co tobie w porę. Wszystko mi jest owocem, co przynoszą twe pory, o naturo! Z ciebie wszystko, w tobie wszystko, w ciebie wszystko.


Generalnie Amor fati
  • Odpowiedz
@lukaszmarynczak:
"Jest taki kawał o facecie, spadającym z pięćdziesiątego piętra. Facet spada i powtarza sobie dla otuchy: Jak na razie, nie jest źle, jak na razie, nie jest źle, jak na razie, nie jest źle.
ALE NIE CHODZI O TO JAK SPADASZ, TYLKO JAK LĄDUJESZ."

cytat z filmu "NIENAWIŚĆ" który kiedyś oglądałem w nocy za dzieciaka na TVP - zapamiętam do końca życia.
  • Odpowiedz