Wpis z mikrobloga

tl;dr W jakich miejscowościach i w jakich technologiach najłatwiej o pierwszego expa w programowaniu, nawet za cenę pracy za najniższą krajową i w nudnej technologii/języku?

Pytanie o wbicie się w rynek programistów numer 2137, ale jako że sytuacja każdego jest inna to opiszę jak to u mnie wygląda.

Zakładając, że:
1) mogę pracować gdziekolwiek w Polsce (nawet w Pierdziszewie Dolnym)
2) mogę pracować za najniższą krajową byle tylko zdobyć expa (mam hajs na kilka lat życia bez pracy)
3) nie mam statusu studenta (ale jestem po studiach mgr inż. - nie IT)
4) angielski C2
5) z programowania jedynie ogarniam Pythona do celów 'inżynierskich' (jakieś przerabianie danych z excela, API i pisanie skryptów w programach inżynierskich, robienie wykresów itp.)
6) jeszcze nigdy w życiu nie miałem problemów z nauką czegokolwiek więc nie musi to być prosty język programowania/technologia jak np. Python (no, ale asemblera nie chcę mi się uczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
7) jak się wciągnę w pisanie czegoś w Pythonie to potrafię siedzieć 10h pod rząd więc z motywacją nie ma problemu i mi się to podoba
8) mam taką sytuację w pracy, że luźno 6 z 8h mogę poświęcić na klepanie kodu (i czasami tak robię) czy czytanie książek, oglądanie tutoriali itp.

To w moim przypadku:
1) W jaki język programowania/technologie iść byle się wbić na rynek?
2) W jakich miejscowościach najłatwiej o pracę dla ludzi bez expa? Tam gdzie jest jej dużo i jest duża konkurencja (Warszawa itp.) czy raczej tam gdzie nikt nie chce mieszkać i jest mała konkurencja (Pierdziszewo Dolne itp.)?

#programowanie #praca
  • 17
@Cimcirimcipiririri: Spodziewałem się tej odpowiedzi, czy to nie ten język programowania gdzie jest tylko legacy soft, który ktoś musi supportować, a nie ma chętnych xD? Mogłem dopisać, że obojętnie jaki język, ale z takich, w których jeszcze coś w dzisiejszych czasach się pisze od zera xD.
Dziękuwa jednak za odpowiedź :D.
@BaltasarGracian: Wszystko przed Tobą. Zależy co chesz robić.

1. Data science (wspomniałeś o pracy z danymi i Pythonie)
2. Webdev (pythonowe Django, Flask)
3. Embeded (nowy język C)
4. DevOps (wiele języków, chmury, praca z konfiguracjami)
5. Korpo CRUDY (Java + Spring / SAP + ERP)

Zależy mocno jaką ścieżkę sobie obierzesz. Zawsze warto nauczyć się wspólnych technologii dla każdej ścieżki: GIT, GitHub, Inżynieria oprogramowania, wzorce projektowe.
@Cimcirimcipiririri: Dzięki :)
@arysto2011: Generalnie jedyne na czym mi zależy to wbić się na rynek. Wybrzydzać będę jak na CV będzie rok doświadczenia w jakimkolwiek programowaniu.
Więc zależy mi na takiej pod-branży/technologii gdzie jest mniejsza konkurencja dla świeżaków i jednocześnie sporo ofert.
Jeżeli już miałbym wybierać to zawsze mnie liczby i wykresiki kręciły, nawet od kilkuletniego brzdąca więc domyślnie najchętniej tam bym wylądował, ale jak na teraz to chciałbym zahaczyć
1) mogę pracować gdziekolwiek w Polsce (nawet w Pierdziszewie Dolnym)

Tak jak praktycznie kazdy.

2) mogę pracować za najniższą krajową byle tylko zdobyć expa (mam hajs na kilka lat życia bez pracy)

Twoja pensja to jest znikomy koszt pracodawcy na start.

3) nie mam statusu studenta (ale jestem po studiach mgr inż. - nie IT)

Czyli, jestem slaby w dziedzinie na ktora poswiecilem 5 lat zycia.

4) angielski C2

Jak polowa ludzi
@Pickle_Rick:

może idź pracować na swoim rynku?

No pracuję już kilka lat w mojej branży, nudzi mnie to już trochę i bym sobie spróbował czegoś innego, programowanie jest fajne. Pozwól, że sam postanowię co będę w życiu robić ( ͡° ͜ʖ ͡°).

@FortunaHej:

1) mogę pracować gdziekolwiek w Polsce (nawet w Pierdziszewie Dolnym)


Tak jak praktycznie kazdy.

No nie do końca, mało kto kogo znam (niby
mało kto kogo znam


@BaltasarGracian: To sie nazwya bias of envinoment. I nie jest argumentem.

No nie jestem słaby w tym co robię


@BaltasarGracian: To nie zmieniaj.

mój obecny zawód fajnie się komponuje z programowaniem


@BaltasarGracian: A jednak nie umiesz.

że nawet większość inżynierów, których znam mają problem z czytaniem norm/dokumentacji w języku angielskim ze zrozumieniem

@BaltasarGracian: Ale to nie jest C2, To jest naciagne B2. Nic wiecej.
@BaltasarGracian: W skrócie:
Masz fajną robotę która cię nudzi więc chcesz zacząć uczyć się czegoś nowego. No ale wymyśliłeś, że nie będziesz tego robił w domu na własną rękę mimo że cię na to stać. Tylko wolisz wbić na rynek i pracować za darmo, jak najmniejszą stawkę byle tylko mieć robotę? I nawet nie wiesz co chcesz robić. To jest chore, równie dobrze możesz programować w domu dodatkowo, nie tracąc kasy
@BaltasarGracian: moim zdaniem masz złe podejście, ucz się nie byle czego byle wbić się w branżę, tylko tego co Ciebie ostatecznie interesuje

jak się nauczysz Javy i popracujesz rok w korpo pisząc crudy to wcale nie będzie Ci łatwiej znaleźć pracę w data science w pythonie