Wpis z mikrobloga

Jeśli napisana powieść (książka), dzieli się na kilka osobnych książek, to są to "tomy" lub "części". Czy Waszym zdaniem są to synonimy, czy też nazewnictwo zależy od czegoś?
#ksiazki
  • 13
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cum3l3k: a to nie tak, że tom musi być osobno wydany i oprawiony a część może być w obrębie jednej wydanej książki? Nieraz jest tak, że w połowie książki masz wielki napis CZĘŚĆ II a Tom zazwyczaj jest osobno oprawiony
@Pink_Floyd: Nie czytałem, ale z tego co widzę w Wikipedii, to jednak nie są części tylko tomy "seria powieści fantasy autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina, zaplanowana na siedem tomów", a np. w przypadku piątego tomu (?) jest nawet napisane "Taniec ze smokami. Część I (2011)" i "Taniec ze smokami. Część II (2012)" choć po angielsku chyba byłtylko jeden tom (?). Ale nie będę sięupierał.
@powaznyczlowiek:

a to nie tak, że tom musi być osobno wydany i oprawiony a część może być w obrębie jednej wydanej książki? Nieraz jest tak, że w połowie książki masz wielki napis CZĘŚĆ II a Tom zazwyczaj jest osobno oprawiony


Czasami jest też tak że tomy są potem wydawane w jednej książce ale nie wiem po co to piszę, po prostu do głowy mi przyszło i może jest powiązane z tematem
@Cyfranek: tak po przemyśleniu - te terminy mogą być równoważne, bądź też każdy wydawca (albo nawet czytelnik) może w zależności od własnego "widzimisię" ustalić który jest nadrzędny.

Dla mnie "część" to kiedy mamy kilka równoważnych i mniej więcej podobnych objętościowo fragmentów (niekoniecznie rozdzielonych fizycznie, chociaż może tak być), "tom" to jest to, co jest wydane w jednym bloku książkowym, koniec kropka. I tak np. Władca Pierścieni ma najczęściej wydania jedno lub