Wpis z mikrobloga

1561 + 1 = 1562

Tytuł: Czym jest człowiek
Autor: David Szalay
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★

Przez całe życie zna się tylu ludzi. Co się z nimi dzieje?

Człowiek uczy się kochać to, co ma, a nie to, czego nie ma. Inaczej nie dałoby się żyć.


Zebrane w jednym tomie dziewięć opowiadań o mężczyznach. Mężczyznach w różnym wieku, których łączy to, że każdy z nich jest na zakręcie życiowym. Tyle z przedniej okładki. To prawda, a nie chwyt marketingowy.

Moim zdaniem historie są dość surowe. W takim znaczeniu, że wchodzimy do życia bohatera w w środku wydarzeń, spędzamy z nim kilkadziesiąt stron i wychodzimy też znienacka. Poznajemy wydarzenia, a wszystko inne jest trochę pomiędzy wierszami. A między nimi jest mowa o pożądaniu, uczuciach, pieniądzach, sukcesie, porażce, wizerunku. I kobietach, bo chyba jednak każda tych spraw ma wpływ na relację z kobietami, czy kobietą. Albo kobieta, czy kobiety mają wpływ na te wymienione wcześniej sprawy. Tutaj relacja między skutkiem a przyczyną po lekturze stała się dla mnie jeszcze mniej jasna niż przed. Uważam to za plus tej książki.

Te opowiadania trochę przypominały mi teksty z tomu Mężczyźni bez kobiet, tak treścią, jak i formą. I tak, jak zawarte w tamtym tomie, podobały mi się. Może dlatego, że jestem - bądź co bądź - mężczyzną. Czy mężczyzną na zakręcie, to trudno mi ocenić. Może w ogóle nie ma żadnej prostej, a całe życie to zakręt, tylko o dużym promieniu łuku?

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
źródło: comment_1629653136d4JgAiaimR2pwrFCwMws37.jpg
  • 3
@George_Stark Możesz dodawać tag #nagrodabookera, to jedna z nagród, która nie jest tak popularna, a większość książek to solidne 7+/10.
Sam chętnie się dowiem, które z książek, które zdobyły nagrodę lub dostały się na długą/krótką listę są warte przeczytania.