Wpis z mikrobloga

Uwielbiam jak Onet pisze o religii. Takich bzdur i teorii wyssanych z palca i nie popartymi (a czasem wręcz podważającymi dokumenty!) dowodami nie czyta się codziennie :)

Kościół i religię można tak bardzo kopnąć w dupę, że zagnie się większość księży. Ale do tego trzeba mózgu, którego gimboateistom z ludziom z onetu brakuje.

Oto artykuł i moje tłumaczenie co z nim jest nie tak:

Mit 1. Jezus urodził się w Betlejem


Tłumaczenie Onetu: żył w Nazarecie a urodził się w Betlejem. Jako, że nie ma tu nic niezwykłego, to trzeba dowalić:

To dlatego ewangelista Łukasza przywołuje historię o spisie ludności zarządzonym przez Rzym w 6. roku naszej ery, kiedy to każdy miał obowiązek wrócić w swoje rodzinne strony, by tam trafić do rejestru.


To nie jest historyjka tylko fakt historyczny, że co jakiś czas robiło się spis ludności. Nie był on pierwszy ani ostatni, o czym mówią dokumenty z tamtego czasu. Dalej Onet już bełkocze bez ładu i składu, co mnie nie dziwi, jeżeli ignoruję się fakty.

Mit 2: Jezus był jedynakiem


Tu jest w ogóle śmiesznie, gdyż onet pisze:

Mimo katolickiej doktryny o niepokalanym dziewictwie Marii, matki Jezusa, wiemy z całą pewnością, że historyczny Jezus wywodził się z licznej rodziny, gdzie wychowywał się w towarzystwie przynajmniej czterech braci – Jakuba, Józefa, Szymona i Judy – oraz nieznanej liczby sióstr.


Nie wiem jaki to fakt historyczny. Ja takich źródeł nie znam. Pojawiają się publikacje różnych profesorów, ale nie jest to wiarygodne w 100%, gdyż opierają się na tłumaczeniach i udowadniają, że albo są błędne, albo źle zinterpretowane. Tłumacze katoliccy swoje, ich przeciwnicy swoje. Kłótnie o tłumaczenia toczą się o rzeczy fundamentalne i na tym można by się od biedy skupić, ale w dalszym ciągu o 100% pewności nie ma mowy, jak to robi onet. To było o tłumaczeniu słowo "brat". Zresztą Onet powołuje się na Biblię to ja też. Jezus często zwraca się do apostołów słowem "brat" bo to było określenie ludzi bardzo bliskich. Św. Paweł i apostołowie w swoich listach ZAWSZE pisali, że zwracają się do swoich BRACI W WIERZE. Idąc tokiem myślenia onetu, możemy wnioskować, że sam tylko Paweł miał tysiące braci :) Poza tym nie spotkałem się z publikacjami o tym, że miał biologiczne rodzeństwo, a przynajmniej takimi, które mają na to 100% dowód. Są ludzie, którzy podają to jako teorię, ale pewności nikt nie ma i mieć nigdy już nie będzie.

Mit 3. Jezus miał 12 uczniów


Śmiechłem bardzo. Oczywiście, że ludzie chodzili za Jezusem, bo uznawali go za proroka. Za to apostołowie byli z Nim na każdym kroku a głosić zaczęli dopiero po Jego śmierci. Skąd o tym wiemy ze 100% pewnością? Z Ewangelii Św. Jana, który o tym bezpośrednio pisze. Jan chodził z Jezusem a swoje wspomnienia opisał w tekście, który znamy jako Ewangelia wg Św. Jana. W ogóle szkoda nawet czasu na podważanie takiej bredni.

Mit 4: Jezus został osądzony zanim trafił przed oblicze Poncjusza Piłata


Myślałem, że wtedy było śmiesznie a tu jest jeszcze lepiej. Sam onet zaprzecza sobie samemu poza tym znów nie bierze pod uwagę realiów.

Podczas dziesięciu lat swego urzędowania Piłat ochoczo podpisywał wyroki ukrzyżowania dla tysięcy ludzi


a po chwili:

Rzadko zdarzało się zresztą, by Żydzi w ogóle trafiali przed rzymskie sądy – nawet ci, których oskarżano o szerzenie wywrotowych idei.


To kogo Piłat wyrzynał? Rzymian? Poza tym TYLKO i wyłącznie on mógł skazać na śmierć skazanego. Żydom chodziło także o inną rzecz, czyli pokazanie jak kończą ludzie, którzy sprzeciwiają się ich władzy, dlatego (wg. Biblii) najwyższą rangą arcykapłani prosili Piłata o ten proces, czego NIE MÓGŁ zignorować (wszak byli to jedni z najpotężniejszych ludzi na dzielni).

Mit 5: Jezus został pogrzebany w grobie


no i kolejny kwiatek będący wprost kłamstwem albo wypływający z ignorancji:

Jeśli ta wersja zdarzeń jest prawdziwa, oznaczałoby to, że w przypadku Jezusa przyjęto bardzo nietypowy, może nawet bezprecedensowy, tryb postępowania


W żadnym wypadku. Zbliżało się święto Paschy i ciała NIE MOGŁY wisieć. Dlatego połamano nogi łotrom, żeby szybko umarli (śmierć na krzyżu następowała najczęściej przez uduszenie, dlatego połamanie nóg sprawiające, że ciało "obwiśnie" przyspieszało ten proces). Ściągnięto więc nie tylko Jezusa, ale także pozostałych z nim wiszących. Mamy więc potrójny "precedens".

Doceńcie fakt, że chciało mi się w ogóle tym onetowym gównem zajmować :)

#religia

#onetcontent
  • 5
Mit 2: Jezus był jedynakiem


Mimo katolickiej doktryny o niepokalanym dziewictwie Marii…

@BQP: Tu można dodać jeszcze, chociaż coraz częściej trafia to do „zbiorowej świadomości”, że dogmat o niepokalanym poczęciu Maryi nie dotyczy jej błony dziewiczej, tylko grzechu pierworodnego bez którego się urodziła. Co ciekawe, do niepokalanego poczęcia Jezusa też nie ma wątpliwości. Generalnie chodzi o to, że obie wspomniane osoby nie były obarczone konsekwencjami grzechu pierworodnego – potrafili w każdym
@BQP:

Mit 1. Jezus urodził się w Betlejem


Ty weź jeszcze raz przeczytaj całościowo ten "Mit 1". Jezus nie urodził się w Betlejem, a spisu nie było ani w Nazarecie, ani w Betlejem.
@Ja_na_wykopie: Nie rozumiem. Onet podważa to na podstawie tego, że Jezusa nazywano Nazarejczykiem. I tyle. Piszą jeszcze o tym, że (uwaga, mistrzostwo, które uciekło mi za pierwszym razem), że spis to ściema, bo odbywał się tylko w Judei. A gdzie leży Betlejem? W Judei. Zachodniej (jeżeli dobrze pamiętam). Dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, że Jezus nie mógł się tam urodzić.
potrafili w każdym momencie podejmować słuszne decyzje i nie byli przy tym targani emocjami, byli w stanie bezbłędnie określić co jest dobre a co złe


@staa: To można było od początku pisać po ludzku, ze byli oświeceni, i nie byłoby nieporozumienia... ;)