Wpis z mikrobloga

#technika #nauka #inzynieria #chemia #technologiachemiczna #inzynieriachemiczna

Mircy, nie wiem jakimi tagami was zanęcić, mam nadzieję że wystarczy.

Czy zna ktoś jakieś firmy produkujące stanowiska i instalacje laboratoryjne/techniczne dla uczelni ścisłych/inżynierskich, ot takie do np. pomiarów ciśnień, wizualizacji struktur przepływu, jakichś procesów. Co konkretnie mam na myśli to stanowisko do hydrodynamiki i potencjalnie kinetyki wymiany masy w kolumnie wypełnionej gaz-ciecz. Z kolegami mamy tutaj na oku grubszy temat i zastanawiamy się czy warto się brać za niego własnymi siłami czy jednak będzie bardziej opłacało się kupić gotowca, potem ew przerabiać etc, więc jakaś wycena i ogólny pogląd by się przydał. Ja trafiłem do tej pory na dwie, ale im więcej tym lepiej.

Inżynieria chemiczna jakaś bardzo znana u nas nie jest więc na szeroką odezwę nie liczę (nie zdziwię się jezeli nie będzie żadnej :D), no ale może pozytywnie się zaskoczę jednak...
  • 3
@fantazm: Przynajmniej u mnie na mechanicznym, trywialne stanowiska są zlecane w ramach przetargu małym firmom z zakresu projektowania konstrukcji mechanicznych, w przypadku większych konstrukcji podobnie tylko służymy pomocą projektową.
@mechaniczny_pomidor: No właśnie my zamierzamy podejść do tego od trzech stron: najpierw zobaczyć ile kosztują gotowce, a po tym jak ew. sporządzimy konkretny, własny projekt z jakimiś konkretnymi rysunkami, doborem materiałów to wycenić ile by nas kosztowało wykonanie tego siłami lokalnymi, a ile ew. siłami wykonawców prywatnych. Gorzej też, że jeżeli ceny zaczną rosnąć to już nie będzie kwestia zlecenia, ale cholernego przetargu, a w to zabawa nigdy nie jest przyjemna.
Z ciekawości, czym się zajmujesz? Jeżeli czymś podobnym jak np. aparatura procesowa może będzie do kogo na wykopie napisać o radę w razie czego :D


@fantazm: No to nie daleko pada jabłko od jabłoni, projekt i rozruch demonstratorów technologii z zakresu instalacji do termicznego przekształcania odpadów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)