Wpis z mikrobloga

@enforcer: Mnie to ciekawi co będzie z szachami, jak będziemy mieli na tyle mocne komputery, że szachy staną się grą rozwiązaną, jak np. warcaby, czyli przy idealnej grze jednego z graczy, drugi nie ma szans na wygraną. Ludzie zaczną grać w Szachy 960, czy może znajdą jakiś inny wariant, bo wydaje mi się że gra straci dużo na uroku.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TheRealMikz: nie prawda, Moranda jak ograł Wojtaszka to wprost potem powiedział dlaczego - poświęcił 40 godzin tylko po to żeby nauczyć się jednego z wariantów po jakimś tam ruchu (to już nie było otwarcie, otwarcia na pamięć za każdy na tym poziomie), a przez pół roku przed turniejem poświęcił łącznie na to ponad tysiąc godzin. Wojtaszek też znał ten wariant ale tylko do pewnego ruchu, więc w pewnym momencie zagrał
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@TheRealMikz: meh, dlatego porzuciłem szachy, to właśnie powinna być gra na intuicję i sytuacyjne wyczucie wroga, teraz jest pamięciówa i analizowanie każdej partii przez stockfisha. Są strony gdzie wrzucasz czyjś profil profil z chess/lichess gdzie pokazuje ci dokładnie jak często jakimi otwarciami gra itp. Nie ma w tym już nic z tych szachów choćby sprzed 100 lat
  • Odpowiedz
@Estetykatopodstawa: Czego ty nie rozumiesz? Przeczytaj co to znaczy gra rozwiązana, i przeczytaj komentarz na który odpowiedziałeś, masz nawet cytat:

że szachy staną się grą rozwiązaną, jak np. warcaby, czyli przy idealnej grze jednego z graczy, drugi nie ma szans na wygraną


Szachy nie są rozwiązane, nie ma opracowanych wszystkich możliwości przebiegu gry. To, że istnieją SI, które są nie do pokonania przez człowieka nie znaczy, że nie można grać
  • Odpowiedz
@Estetykatopodstawa: @Dorianek: Tak jak Dorianek pisze, szachy nie są grą rozwiązaną i długo nie będą, bo liczba wszystkich możliwych ruchów do przeanalizowania dla komputera jest przeogromna, a do czegoś takiego nie wykorzystuje się jakichś skomplikowanych algorytmów AI, tylko po prostu program sprawdza każdą możliwość. Dla zwykłego gracza nie ma to kompletnie żadnego znaczenia, ale zastanawia mnie jak na takie coś zareagują zawodowcy. To że teraz komputer jest w
  • Odpowiedz