Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
@enforcer: Ta gra jest #!$%@?, jak jest mój drugi ruch i mój pionek zbija, to gość następnie szybko mi zbija 3 figury, potem dochodzi do końca planszy, robi jakąś roszadę czy #!$%@? wie co i może sobie teraz wybić mi pół drużyny xD
  • Odpowiedz
@enforcer: wpis śmieszny, ale jedno nie zostało tu powiedziane.
Równie dobrze Magnus Carlsen albo Jan Krzysztof Duda mogą powiedzieć, że nie ma sensu grać w szachy, bo komputery są mocniejsze od ludzi i nie mieli szans już 10 lat temu z głupim Stockfishem, a ten został rozsmarowany po szachownicy przez Alpha Zero i tak naprawdę tylko kwestią czasu jest, aż kolejny silnik szachowy zrobi tym obecnym najlepszym jesień średniowiecza z
  • Odpowiedz
Nikt nie zna na pamięć tych wszystkich zagrań


@TheRealMikz nie lubię odwoływać się do autorytetów (zwłaszcza że postać o której wspomnę jest bardzo kontrowersyjna), ale już wiele lat temu Bobby Fischer mówił że szachy to głównie zapamiętywanie schematów po 15 ruchów w przód i wymyślił te swoje szachy960, które zresztą nie mają sensu - bo teraz i tak wszystkie schematy opracuje jakiś program typu stockfish czy leela i znowu będzie zapamiętywanie:
  • Odpowiedz
@fledgeling: grywasz w szachy? Próbowałeś się uczyć tych schematów? Wiesz na czym one polegają i z czego wynikają? Zacytujesz tę wypowiedź Fischera?

To nie jest tak, jak się wydaje - te "schematy" to nie jest wkuwanie na pamięć, to jest rosnące rozumienie niuansów gry, poznawanie jej. To jest istota szachów i ich prawdziwe piękno.
Warto spróbować to zrozumieć, bo naprawdę jest się czym zachwycić, a gwarantuję Ci, że poznając kilka
  • Odpowiedz
@enforcer: @Bellissimo: za każdym razem jak widzę mistrzów szachowych grających w Blitza xD
0.1 sekundy na zastanowienie ruchu a i tak pewnie by mnie #!$%@?ł nawet jakbym miał godzinę bo on na pamięć zna wszystkie możliwe rozpoczęcia i rozegrania xddd
  • Odpowiedz
@enforcer: wcale tak nie jest, jest tyle możliwych kombinacji, że praktycznie każda partia od któregoś ruchu jest pierwszą taką grą w historii. A że komputer przeanalizował je wszystkie? No i co z tego, nie grasz z komputerem.
  • Odpowiedz