Wpis z mikrobloga

Czy do otworzenia pokrywy silnika niezbędny jest klucz dynamometryczny? W sieci czytałem, że pokrywę po otwarciu należy zakręcić odpowiednim momentem i taki klucz najlepiej to tego służy. A ja takiego aktualnie nie posiadam a no potrzebne mi jest otworzyć silnik ()
#motoryzacja #mechanikasamochodowa
  • 15
@Wookash071: podjedź do sklepu i kup dynamometryk, najtańszy z castoramy wyda.

na pokrywach zaworów masz małe śrubki i tam są momenty rzędu 10-15 Nm , to na prawdę jest bardzo łatwo przekręcić, to raz
dwa, że równomierne przykręcenie sprzyja brakom wycieków :)

ja pomimo, że jakieś tam doświadczenie mam i trochę tego już nakręciłem, to nadal korzystam z klucza dynamometrycznego przy takich rzeczach
@Wookash071: możesz ręką skręcić, jak dajesz starą pokrywę, kupujesz uszczelkę albo dajesz na masę dirko/vikto reinz itd. Jak dajesz stare śruby to nie dokręcaj ich tak mocno, tylko do oporu plus np 90 stopni jak najmniejszą grzechotką, no i pamiętaj żeby kręcić śruby po trochę i na krzyż żeby się równo rozłożył nacisk
Czy do otworzenia pokrywy silnika niezbędny jest klucz dynamometryczny?


@Wookash071:
nie, czemu? odkręcasz aż odkręcisz, nie musisz mierzyć siły?

W sieci czytałem, że pokrywę po otwarciu należy zakręcić odpowiednim momentem i taki klucz najlepiej to tego służy.

no tak, tu już byłby potrzeby klucz dynamometryczny aby zrobić to zgodnie ze sztuką, ale...

zdradź tajemnicę jaka to wartość momentu, będzie można ci pomóc