Wpis z mikrobloga

Zamierzam zbudować rębak tarczowy do gałęzi z silnika spalinowego. Z silnika napęd na wałek będzie przekazywany za pomocą pasków - standard.
Czy jest jakiś rodzaj sprzęgła, który pozwoliłby zabezpieczyć mi silnik i paski w sytuacji, gdyby tarcza zatrzymała się nagle przez twardy materiał? Jak na rysunku, przy normalnej pracy wszystko działa razem, ale gdy tarcza stanie w miejscu, to wał silnika ze sprzęgłem nadal by działał bez nagłego przyhamowania. Klasycznie rozwiązuje się tu uślizgiem na paskach, ale obawiam się, że przy częstych zatrzymaniach będę wymieniał paski jak skarpetki ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#diy #majsterkowanie #narzedzia #inzynieria #mechanika #warsztat
Pobierz
źródło: comment_1629054354B4074jKTIQLckYMfXKuoWl.jpg
  • 7
@MaxVerstapen: myślałem o tym - ale musiałbym je budować od zera, o trochę odwrotnym działaniu, ponieważ klasyczne sprzęgła są przystosowane do pracy na silniku, a w tym przypadku musiałoby się ono znajdować na wałku - który będzie miał 40 mm, więc to kawał koła musiałby być
U mnie właśnie jest klasycznie to pasek trzyma lata. Mimo wszystko jak masz ostrą piłę i nie krzywisz drzewa podczas cięcia to nie powinno Ci jej blokować