Wpis z mikrobloga

#elektronika #elektryka #pytaniedoeksperta #audio

Co jakiś czas pyka mi w głośnikach, dźwięk jest podobny do tego, który powstaje gdy wyłączę głośniki na listwie z podkręconą głośnością. Wygląda to trochę jak chwilowy spadek napięcia sieciowego, który może być spowodowany załączaniem się urządzenia o dużej mocy. Czy można to jakoś obejść na wejściu np. podpinając jakąś pojemność do gniazdka? Myślałem o kondensatorach sieciowych np. 1-10 uF. Komputer też ma jakieś zgrzyty w tym momencie np. spowalnia lub się zawiesza, albo internet przestaje działać. Mam listwę antyprzepięciową ale nie chroni ona komputera w wystarczający sposób. Być może jest to związane z przełączaniem się linii energetycznych, ale ostatnio mam to prawie codziennie.
Pobierz
źródło: comment_16287953578I7JyDWECXU4km8DQml7Kj.jpg
  • 17
@winningblue: Musiał bym mieć minimum dwa i to już jest problem. Mogę dać baterię kondensatorów na wejściu DC, co w zasadzie zadziała jak mikro UPS, ale wolał bym kondensatory podpiąć do sieci. Pytanie tylko jaką musiały by mieć pojemność żebym to w ogóle odczuł.
@tojestmultikonto: sprawdz uziemienie czy masz dobre w domu/mieszkaniu. Mialem to samo praktycznie z wszystkim komp dostawal zwiechy, amplituner przerywal na 1s dzwiek przy np zapalniu swiatla w salonie. Przy pomiarach sie okazalo ze uziemienie w calym budynku #!$%@? strzelil. Jak naprawili to wszystko wrocilo do normy
U mnie we wcześniejszym komputerze stacjonarnym jak podłączyłem lutownice transformatorową do listwy i właczyłem na sekunde to było pyknięcie w glosnikach i się system zamykał tak jakbym zrobił „zamknij system” :D
@tojestmultikonto: wszystko się zgadza, problem w tym, że Ty źle te informacje rozumiesz. Przy zasilaniu DC możesz wpiąć równolegle dużego elektrolita i mieć chwilę podtrzymania zasilania, przy niewymagającym odbiorniku i bardzo krótkim zaniku zasilania to może wystarczyć do podtrzymania. Przy zasilaniu AC kondensator tak nie działa, jedyne co robi, to zwiera do masy zakłócenia szpilkowe i wyższe harmoniczne.
@Jarek_P: To mogą być jakieś szpilki, może ktoś wpinał uszkodzony silnik albo silnik bez kondensatora. Ja myślałem nad małym kondensatorem rozruchowym 1 uF na 450 V. Mam listwę z filtrem ale ona nie działa, być może trzeba będzie dodać ten kondensator w puszcze gniazdka żeby nie pykało.