Wpis z mikrobloga

Ekonomicznego ignoranta (lub politycznego trolla) najłatwiej rozpoznać po jego negatywnym stosunku do dokonanego przez rząd PO-PSL umorzenia części obligacyjnej OFE.

Jeżeli dodatkowo w wypowiedzi takiej osoby pojawia się słowo „kradzież” to wiadomo że mamy do czynienia albo z #60groszyzawpis albo osobą która nie ma zielonego pojęcia jak działają i działały ubezpieczenia społeczne i 3 filar.

Jak osoba posiadająca minimum wiedzy może nazwać umorzenie obligacji (kupionych przez OFE za pieniądze płacone przez Polaków w składkach ZUS, przy czym Fundusze te pobierały od tego prowizje i sztucznie pompowały dług państwa) i zwrot pieniędzy do ZUS (gdzie bezpośrednio trafia reszta składek) kradzieżą?

#neuropa #4konserwy #ekonomia
  • 30
@Wykoppeel1230: OFE tym się od ZUS różni że tam były prawdziwe pieniądze w ZUSie nic nie ma wszystko to obiecanki a rząd PO-PSL zrobił całą akcję z likwidacją OFE tylko po to aby sobie na papierze zmniejszyć dług publiczny żeby móc się dalej zadłużać. Gdy w przyszłości dojdzie do zastąpienia ZUS np emeryturą obywatelską każdy komu przenieśli "pieniądze" do ZUS straci.
@Wykoppeel1230: ZUS gdy stanie się niewypłacalny co się prędzej czy później wydarzy będzie musiał być zlikwidowany a co za tym idzie jego zobowiązania zastąpi np emerytura obywatelska. Żaden poważny kraj zaś nie odważy się nie spłacać obligacji bo wiązałoby się to z ogromnymi problemami międzynarodowymi.
@Wykoppeel1230: Gdy ZUS stanie się zbyt wielkim obciążeniem to politycy będą musieli się tego problemu pozbyć. Składka emerytalna to nasze pieniądze które odkładamy na emeryturę więc nie wiem na jakiej podstawie chcesz uznać że te pieniądze nie należą do nas.
@Wykoppeel1230: Tak działa ZUS OFE działało inaczej i posiadało realne aktywa. Chyba mi nie powiesz że osoba która ma obligacje tak naprawdę ich nie ma. Dlatego zamienienie realnych obligacji na równowarte obiecanki w ZUS to była kradzież.
@Drakii: Ale to OFE miało obligacje kupione za pieniądze z ZUSu a nie ludzie. Jak zabiorę ci 1000 zł w składkach ZUS i kupie sobie za to obligacje to ja mam obligacje a nie ty - ty masz jedynie zapis księgowy że zabrałem od ciebie pieniądze
@Drakii: Bank ma obowiązek ci je zwrócić - to działa jak pożyczka. Czyli przestajesz być właścicielem pieniędzy ale masz je otrzymać z powrotem.

Jeżeli rząd wprowadziłby ustawę że środki z rachunków bankowych trafiają do budżetu to banki musiałyby oddać pieniądze ale jednocześnie dalej byłyby zobowiązane oddać je klientom co spowodowałoby że wszystkie by jednocześnie zbankrutowały. Pod względem prawnym to nie byłaby kradzież, chyba że państwo uchwaliłoby że bank ma oddać pieniądze
@Wykoppeel1230: Ale kręcisz xD Załóżmy nawet twoją logikę że mamy jedynie roszczenia. W przypadku OFE rząd umorzył dużo więcej warte roszczenia wobec OFE i zamienił je w równowarte roszczenia wobec ZUS. To tak jakby ktoś ci bez twojej zgody przeniósł pieniądze z renomowanego banku do gównobanku który zaraz zbankrutuje w takim przypadku chyba uznałbyś to za kradzież.
@Drakii: Nie bo jak już wskazałem zarówno „pieniądze” w OFE (obligacje a raczej obietnica ich wykupu) jak i „pieniądze” w ZUS (czyli obietnica wypłaty emerytur) zależą od tego czy państwo będzie miało pieniądze i będzie chciało je wypłacić - a zatem generalnie pod względem bezpieczeństwa nie było między nimi różnicy. I tu i tu dłużnikiem jest państwo i wystarczy jedna ustawa żeby to zmienić. Tak więc nie jest to kradzież a