Wpis z mikrobloga

Z cyklu kłody pod nogi konopnym biznesom.
Potraktuj ten wpis jako ciekawostkę, a jeżeli myślisz o założeniu konopnego sklepu, jako poradę.

Najważniejszą rzeczą, która trzeba posiadać, prowadząc sklep jest... konto w banku.

Nic nadzwyczajnego. Nic trudnego. Czy na pewno?
Rok temu, kiedy zaczynałem działalność , przy wyborze banku kierowałem się opiniami klientów, kosztami prowadzenia rachunku i przede wszystkim chciałem sprawną aplikację.
No i założyłem konto w ING Bank.
Apka fajna i zero problemów. Ale sporo pytań, czym będę handlował i ogólnie weryfikacja. Chwilę to trwało.

Tutaj włączę wątek poboczny: bramka płatności internetowych.
Najtaniej wypadły przelewy24.
Niestety, odmówili. Dlaczego? Konopie..


Jeżeli szukasz bramki płatniczej do swojego sklepu- PayU.
Bez większych problemów. Trzeba tylko spełnić ich warunki.
Na przykład: informacja o zawartości thc pod każdym (!) produktem z 'konopne' w nazwie. Tak, nawet pod krówkami (XD)

No i tak sobie wszystko ładnie działa.. Aż do chwili gdy pewnego sobotniego poranka dostaję powiadomienie, że wszystko z konta zostało wypłacone.
Pierwsza myśl- włamanie na konto 100%
Infolinia.
Po pół godzinie dowiedziałem się, że nie mam już firmowego konta w banku ...
Środki zostały przesłane na tymczasowe konto techniczne i mogę się po nie zgłosić.

No ale jak to? Tak zamykać konto bez ostrzeżenia? Żadnego powiadomienia w aplikacji? Jakieś wypowiedzenie?
Bank ING twierdzi, że wysłał wypowiedzenie.
Niestety , nie dostałem go.

Tzn. dostałem ale jak próbowałem się dowiedzieć o co chodzi już po fakcie.

Powód wypowiedzenia?
Szeroko pojęty terroryzm i pranie brudnych pieniędzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Uzasadnienie? Brak.
Sama podstawa prawna.
Nie dowiedziałem się NIC!


I tym o to sposobem młody przedsiębiorca stracił dzień roboczy, w porywach do dwóch, na załatwienie nowego konta
i oczywiście zmiany w systemach (kurier, płatności, itp.)

Zaprzyjaźniony prawnik : " No bardzo nie ładnie z ich strony,
można by było walczyć ograniczaniem swobody prowadzenia działalności. No ale trzeba przejść wszystkie instancje"
Kilka lat i kilkadziesiat tys. PLN. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podsumowując, robią co chcą. Ważne są tylko interesy korporacji.
Dlatego zachęcam do wspierania małych biznesów.
Czy to osiedlowy warzywniak, czy sklep wędkarski.

Nie mówiąc już o sklepach konopnych, tworzonych przez pasjonatów, których nie motywuje tylko penga. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#biznes #polska #cbd #banki #pasta #wykopjointclub
  • 3
@Palexpres: Tak 100% poważnie, to jak potrzebujesz pomocy, czy coś to daj znać. My mamy inny bank i inną bramkę w ogóle i wszystko git, aczkolwiek bramka płatności to jakieś 4 tygodnie weryfikacji i też limityTHC chcieli itp., ale to akurat nie problem + np. chcieli akredytowane badania na susz ;).