Wpis z mikrobloga

Mam dylemat. Mamy wybrany gotowy projekt domu, zewnętrzna bryła podoba nam się bardzo, wewnętrzny układ wymaga pewnych zmian zabrania pralni z parteru na piętro itd. Kwestia jeszcze przemyślenia poszerzenia garażu.
Cena projektu to 4.5kPLN adaptacja ze zmianami to 5.5k PLN. Razem 10k mozna liczyć i odbieram pozwolenie.

Mam teraz ofertę bardzo dobrego i renomowanego biura na indywidualny projekt. Za 20k ze wszystkimi branżami i projekt wykonawczy na gotowo. Wewnętrzny układ ustalony wg naszych potrzeb oraz wiele propozycji praktycznych ze strony architekta. Do tego badanie gruntu, ustawienie domu wg.analizy nasłonecznienia,wizualizacje domu, elewacji z zagospodarowaniem terenu, płotu i co tam jeszcze wymyślimy.

Podobno wybrany projekt ma sporo drogich rozwiązań. Jeden kierownik budowy powiedzial to tak "tam wszystko wisi w powietrzu". Byliśmy na budowie tego gotowego projektu.

I co podpowiadacie. Indywidualny projekt to może uda się zaoszczędzić na niektórych rozwiązaniach konstrukcyjnych ale na 100% nie wiadomo bo nie mam kupionego tego projektu i nie widzial ich architekt. Gotowy nam się bardzo podoba. Ale jestem ciekawy bo moze indywidualny będzie jeszcze lepszy.

#budownictwo #budowadomu #architektura #budujzwykopem #budujzchaferem
  • 14
@cedric jeśli nie masz wysokich budynków w sąsiedztwie lub czegoś co kładzie wielki cień, to analiza nasłonecznienia raczej do niczego nie będzie potrzebna. Podobnie wizualizacje, jeśli nie zamierzasz tego sprzedawać, to płacisz za ładne obrazki, o których zapomniesz po wybudowaniu domu, sam ocen czy tego potrzeba.
@cedric: Bierz indywidualny bez dwóch zdań. Jeśli nie potrzebujesz zagospodarowania terenu i płotu to po prostu wynegocjuj niższą stawkę za mniejszy zakres pracy. W pracy już sie napatrzyłem na te cuda, które wychodziły z adaptacji gotowych projektów, z urządzaniem indywidualnych nigdy nie było problemów.
via Android
  • 0
@fredperry na wizualizacjach elewacji mi zależy bo jesteśmy bardzo niezdecydowani co ostatecznie będzie. A zlecenie samych wizek w internecie to mignęły mi oferty od 1k pln ( ͡ ͜ʖ ͡)
@cedric: bierz indywidualny. Różnica 10k między projektami przy koszcie całej inwestycji to niewiele, a projekt robiony jest pod ciebie. W gotowcach bardzo często są błędy przy zbrojeniu lub przy zestawieniu więźby bo są różne strefy w Polsce i więźba jest policzona dla innej niż ty chcesz się budować. Cena za adaptację ze zmianami bardzo atrakcyjna. Tyle, że podejrzewam że ktoś może się nie przyłożyć do niej i postawić tylko pieczątkę.
@
@cedric: ja robiłem adaptację znajomym bez zmian to branżyści wzięli za same pieczątki od 500 do 1000zł. A wiedz że odpowiedzialność za projekt bierze później adoptujący a nie tan od którego kupiłeś gotowca. Wiec za 2.4k to jakiś desperat
na wizualizacjach elewacji mi zależy bo jesteśmy bardzo niezdecydowani co ostatecznie będzie. A zlecenie samych wizek w internecie to mignęły mi oferty od 1k pln ( ͡ ͜ʖ ͡)


@cedric: Ja właśnie robię indywidualny techniczny... będę płacił 7k, mam już rzut, projekt elewacji, i przekrój, zaraz wchodzą pierwsze poprawki, po nich architekt obiecała, że dogada się z żoną i poprawi jeszcze raz elewację. Najlepsze jest to,
@cedric: 10k za adaptację to nie zbyt wygórowana cena jak na ilość roboty, cenę oprogramowania, branżowców, poświęcony czas itd. Generalnie rynek jest zepsuty, dlatego osobom nie znającym realiów wydaje się, że 5-10tys za projekt to uczciwa cena i dostaną niewiadomo jak dobrze i szczegółowo wykonany projekt wykonawczy....

20k za projekt indywidualny mieści się w standardzie jeśli masz prostą bryłę, szczególnie jak architekt opracowuje wszystko w BIMie, np. archicadzie i klepie domek